Még a költési időszak előtt, március végéig kellene elvégezni számos, természetvédelmi szempontból érzékeny munkát. A nem megfelelő ütemezés miatt évről évre visszatérő természet- és állatvédelmi témákról a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője, Orbán Zoltán beszélt az InfoRádióban.
"A lakott területek énekesmadarainak a legkorábbi fészkeiben április első hetében már megjelennek a tojások. Ez azt jelenti, hogy
a nagyon korán fészkelők, a feketerigók, a széncinegék március közepén már elkezdhetnek fészket építeni,
és alapvetően áprilisban fut fel a költési szezon. Most tehát még van időnk, de a költés előtt szükséges munkálatokat ez idő tájt kellene elvégezni" – részletezte Orbán Zoltán.
Az egyik legnagyobb gondot továbbra is a fák és bokrok kivágása jelenti.
"Szinte mindig ismétlődő vagy jól tervezhető munkákról van szó. Tehát amikor felnőnek az utcai fák a villanyvezetékekhez, és ezeket vissza kell vágni három-öt évente, ez egy rendkívül jól tervezhető tevékenység. Amikor fákkal kell dolgozni egy parkban, szintén. Más probléma az építkezés, amely adott esetben négy-öt évig is eltart: még mindig óriási gondot jelent, hogy a kivitelezők megvárják az április-május-júniust, és akkor esnek neki a fáknak, bokroknak, ami természetvédelmi szempontból már rossz, hiszen ekkor már költeni kezdenek a madarak, arról nem is beszélve, hogy
a növényeknek sem jó az, ha a nedvkeringés elindulása, a lombfakadás után kezdik el nagy sebeket vágva rajtuk a visszametszést."
Fontos tudni azt is, hogy a fokozottan védett fehér gólyák sérült vagy a villanyoszlopokon lévő fészkeinek magasító kosárra emeléséhez csak a költési időn kívül – jelen esetben március 31-ig – lehet engedélyt kapni.