Infostart.hu
eur:
384.49
usd:
329.07
bux:
121308.37
2026. január 21. szerda Ágnes
A C/2020 F3 (NEOWISE) üstökös a hajnali égen Cered közeléből fotózva 2020. július 6-án. A szabad szemmel is látható égitest július 3-án érte el napközelpontját és július 23-án lesz legközelebb a Földhöz.
Nyitókép: Komka Péter

Így néz ki a Magyarországról szabad szemmel is látható üstökös - fotó, térkép

Megérkezett a NEOWISE-üstökös, amelyet szabad szemmel is lehet látni – évek óta nem volt ilyen fényes üstökös a magyar égen.

Az üstökös látható ugyan, de nem egykönnyen: még legkedvezőbb láthatósága idején is alacsonyan lesz a látóhatár felett a hajnali, majd később a kora esti égbolton, ami a párás, poros rétegek miatt megnehezíti az észlelést.

Cered, 2020. július 6.
A C/2020 F3 (NEOWISE) üstökös a hajnali égen Cered közeléből fotózva 2020. július 6-án. A szabad szemmel is látható égitest július 3-án érte el napközelpontját és július 23-án lesz legközelebb a Földhöz.
MTI/Komka Péter
A C/2020 F3 (NEOWISE) üstökös a hajnali égen a magyarországi Cered közeléből fotózva 2020. július 6-án. MTI/Komka Péter

Július 10-12-éig korán kell kelnie annak, aki meg akarja nézni, vagy le akarja fotózni, de a hónap közepétől már az esti égen is jól látható lesz – olvasható a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján. Addigra veszít a mostani, 1-2 magnitúdós fényességéből, de mivel közben közeledik felénk (július 23-án 0,692 CSE-re, azaz 105 millió kilométerre lesz tőlünk – ez lesz pályájának a Földhöz legközelebbi pontja), vélhetően 3-4 magnitúdós marad, és

július 20-25-e könyékén 15-20 fok magasan már szabad szemmel is megfigyelhető lesz,

de csak mesterséges fénnyel nem szennyezett területről. Aki tud, vigyen magával látcsövet (binokulárt)!

Észlelési térkép (forrás: mcse.hu/Sky & Telescope)
Észlelési térkép (forrás: mcse.hu/Sky & Telescope)

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.22. csütörtök, 18:00
Palkovics László
mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
Trump újra megszólalt Grönlandról, ugrottak a piacok

Trump újra megszólalt Grönlandról, ugrottak a piacok

Alaposan elromlott a hangulat a világ tőzsdéin, tegnap az amerikai piacok október óta nem látott esést szenvedtek el, miután Donald Trump még a hétvégén vámokkal fenyegette meg azokat az országokat, amelyek ellenzik, hogy az USA megszerezze Grönlandot. Európai vezetők elfogadhatatlannak nevezték az elnök fenyegetéseit, és válaszlépéseket ígértek. Donald Trump ma a Davosi Világgazdasági Fórumon beszélt, és kijelentette, hogy nem fog erőszakot alkalmazni Grönland megszerzésére, este pedig már bejelentette, hogy sikerült megállapodást kötnie. Az elnök kijelentései enyhítették a nyomást a lejtmenetben lévő európai tőzsdéken, majd Amerikában hozzájárultak ahhoz, hogy pluszban zárjanak a vezető részvényindexek. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×