eur:
411.38
usd:
392.4
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin

A természeti adottságok is befolyásolják a mobilhálózatok működését

A magyarországi mobilhálózatok letöltési sebessége a világon a harmadik leggyorsabb egy felmérés szerint, a hálózatok időbeli elérhetősége alapján azonban nem áll dobogós helyen ugyanebben a felmérésben. Az MTI által megkérdezett szolgáltatók álláspontja megoszlik arról, hogy a mobilhálózatok olykor területenként is eltérő működését, a hívások minőségét vagy a mobilinternet sebességét mi befolyásolhatja, illetve miért vált a telefon a gyorsabb hálózatról a lassabbra.

A Telenor tájékoztatása szerint a vezetékes hálózatokkal szemben egy mobilhálózat működését jelentősen befolyásolják a domborzati és időjárási viszonyok is, amelyek hatással lehetnek a rádiójelek terjedésére, és így a hívások minőségére vagy a mobilinternet sebességére. Annak, hogy a telefon a 4G vagy a 3G hálózatról hirtelen más technológiára, az Edge-re, illetve a 2G-re vált, az lehet az egyik oka, hogy a beszédhívások még nem a 4G-n keresztül zajlanak - közölték.

A Vodafone Magyarország úgy nyilatkozott: technológiai adottság, hogy a mobilinternetes szolgáltatás lefedettsége sem országosan, sem települési szinten nem tud száz százalékos lenni. Az épületek minősége, a domborzati viszonyok, de még az időjárási körülmények is befolyásolják a vételi lehetőséget. Ahol nem elérhető a 4G szolgáltatás, ott a készülék más mobilinternet technológiát használ. Hozzátették, hogy az ország szinte egész területét lefedő, csaknem 100 százalékos 3G lefedettsége miatt a Vodafone esetében az Edge-re váltás csak nagyon ritkán fordulhat elő.

A Magyar Telekom szerint a jó minőségű mobilhálózatok kihasználásához a megfelelő, európai szabvány szerinti 4G technológiát támogató készülékek szükségesek, Magyarországon viszont jelenleg egy jelentős ügyfélkör még nem rendelkezik 4G- vagy 3G-képes készülékkel, ezért a stabilan működő hálózat ellenére is tapasztalhat az ügyfél nem megfelelő működést.

Az Ericsson mobil szélessávú hálózatokat fejlesztő svéd óriáscég szerint a mobilinternet által nyújtott élményt a hálózatok területi lefedettsége és kapacitása is befolyásolja. Utóbbival kapcsolatban a társaság rámutatott: ahol nagy, vagy hirtelen megnövekszik a felhasználósűrűség - például tömegrendezvényeken -, a mobil cellák erőforrásai kimerülhetnek. A kapacitásigény kielégíthető több frekvenciasáv bevonásával, újabb bázisállomások üzembe állításával, a cellák sűrítésével, vagy fejlettebb antennatechnológiákkal.

A kis felhasználósűrűségű területek lefedéséhez a legfőbb eszköz a nagy távolságra terjedő alacsony frekvenciás sávok használata, az ezekhez a frekvenciákhoz szükséges sűrűségűre tervezett bázisállomás-hálózattal. Erre Európában 800 megahertzen LTE, 900 megahertzen UMTS technológiát használnak.

A mozgó járműveken tapasztalt szolgáltatás-ingadozással kapcsolatban a társaság kiemelte: a mobil adatátvitel közege a levegő, azaz a rádiócsatorna, amelynek viselkedése "sztochasztikus", statisztikai valószínűségen alapuló és nem előre meghatározott. Sokféle hatás összessége befolyásolja a jelminőséget (így az elérhető bitsebességet is), amit csak statisztikai függvényekkel lehet leírni, ez fizika, nem pedig technológiafüggő - hangsúlyozták.

Az Ericsson a hálózati interferenciák kiküszöbölésére egyik megoldásnak az 5G hálózatot látja, amellyel magasabb szintre kerülhetnek majd a mennyiségi és minőségi teljesítménykövetelmények, például rendkívül sok felhasználó kiszolgálása egyszerre. A cég nemrég jelentette be, hogy 5G rádiórendszerét jövőre kereskedelmi forgalomban is elérhetővé teszi, így már 2017-ben elkezdhető az 5G hálózatok kiépítése, megelőzve a 2020-ra kitűzött céldátumot.

Az MTI-hez eljuttatott tájékoztatásokból kiderült az is, hogy a Magyar Telekom 3G hálózatának kültéri lefedettsége 83 százalékos, a Vodafone-é 98,4 százalékos, a Telenoré 93 százalék, míg a 4G hálózat kültéri lefedettsége azonos sorrendben 97,6 százalék, 94 százalék és 97,9 százalék.

A Magyar Telekom közölte: mindamellett, hogy a mobilhálózati fejlesztések folyamatosak, a távközlési szolgáltató idén elsősorban a 4G hálózat 85 százalékos beltéri lefedettségének javítására, növelésére helyezi a hangsúlyt.

A Telenor arról tájékoztatott, hogy idén csaknem 9 milliárd forintot költ hálózatfejlesztésre, év végéig 700 bázisállomásán lesz elérhető a legújabb 4G+ (LTE Advanced) technológia, amellyel nagyobb mobilinternetes átlagsebességet lehet biztosítani a felhasználóknak. A 4G+ technológiának is nevezett LTE-A a mobiltelefonos hálózatok jelenlegi csúcsát jelentő 4G továbbfejlesztett változata, ami másodpercenként 300 megabit elméleti letöltési, és 50 megabit feltöltési sebességre alkalmas, és számos felső-középkategóriás és felső kategóriás telefonnal használható.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×