Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 17. szombat Antal, Antónia

Codie, a magyar robot tanítja a gyerekeket programozni

A Codie egy fiatalok számára fejlesztett robot, amit okostelefonról lehet irányítani egy rendkívül egyszerű programozási nyelven. Még csak két éve hozták létre, de máris hatalmas potenciált hordoz magában - mondta az InfoRádiónak Fehértavi Alex, a fejlesztőcsapat egyik tagja.

A Codie tulajdonképpen egy játékrobot, amivel a gyerekeknek számítógépes programozás alapjait szeretnénk oktatni. Azt a gondolkodásmódot szeretnénk átadni nekik, ahogyan a programok felépülnek, ahogyan a számítógépek gondolkodnak. De mindezt játékos, színes-szagos formában szeretnénk megmutatni nekik a saját, általunk fejlesztett programozási nyelvünkkel és a fából készült robotunkkal - mondta a fejlesztő.

A robotban nagyon sok szenzort helyeztünk el, van benne távolságérzékelő, digitális iránytű, vonalkövető szenzor, programozható LED, és hangot is tud kiadni. A szenzorok adatait felhasználva tudnak a gyerekek programot készíteni az intuitív programozási nyelv segítségével - ismertette Fehértavi Alex.

A Codie már egy kétéves projekt, 2013 februárjában találkoztak az alapítóink. Egy egyetemi óra keretében fejlesztettek egy robotot, és ezt fejlesztjük azóta tovább. Kezdetben még nem az oktatás volt a cél, ez csak az indulás után pár héttel jött. Eredetileg egy gyerekjátékot szerettünk volna létrehozni, hiszen látjuk, hogy egyre fontosabb lesz a technológia tudatos használata a mostani világban. Ehhez szerettünk volna egy kis segítséget, egy vonalvezetőt adni, hogy hatékonyabban tudják a rendelkezésükre álló technológiai eszközöket felhasználni - közölte a fejlesztő.

Elmondta: a robotot már elő lehet rendelni, bár jelenleg még fejlesztés alatt van. Március végén indítottunk egy közösségi finanszírozási kampányt, ami sikeresen zárult, és összegyűjtöttük a robot legyártásához szükséges pénzt. Novemberre készül el, ekkor fogjuk szállítani a végleges robotokat.

A célcsoportunk főként az általános iskolások 7-12 éves korcsoportja, de a robotunkat ugyanúgy tudják fiatalabbak és idősebbek is használni. Többször megmutattuk már felnőtteknek és gyerekeknek is, és mindenkinek nagyon tetszett - folytatta.

Több magyar iskolával is kapcsolatban vagyunk, akik szívesen implementálnák Codie-t a számítástechnika-oktatásukba. A nyár végén kezdünk egy pilot-program keretében nekik Codie-kat adni, és az ő visszajelzéseik alapján továbbfejleszteni az oktatási felületet - ismertette.

Mindenképpen szeretnénk az európai piacon megvetni a lábunkat. Angliában vagy Észtországban például már általános iskolában kötelező a programozás oktatása. Ez egy potenciális piac lesz a számunkra. Emellett vannak további terveink is a robot és az applikáció továbbfejlesztésére is - tette hozzá a fejlesztő.

Hanganyag: Ferenczi Márton

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Az elmúlt napokban a geopolitikai események voltak a befektetők fókuszában, Grönland kérdése továbbra is a terítéken van, miután tegnap este európai katonák érkeztek a szigetre, Trump pedig továbbra sem állt el annak megszerzésétől. Az ázsiai tőzsdék emelkedtek, részben annak is köszönhetően, hogy az USA kereskedelmi megállapodást jelentett be Tajvannal, amely vállalta, hogy az alacsonyabb vámok érdekében jelentős mértékű beruházást fog végrehajtani az Egyesült Államokban. Európában ezzel szemben gyengébb volt a hangulat, a magyar tőzsde viszont fittyet hányt erre és új csúcsot döntött. Amerikában pedig a stagnálás volt jellemző a tőzsdéken.  Eközben Donald Trump meglepő módon visszakozott, hogy az eddigi legesélyesebb aspiránsnak gondolt Kevin Hassettet jelölje a Federal Reserve élére.  Kidurran az AI lufi, vagy mindent elsöpör a legújabb megatrend? Következő befektetői klubunkon erről lesz szó. Információ és jelentkezés

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×