Infostart.hu
eur:
358.11
usd:
313.33
bux:
142033.06
2026. július 9. csütörtök Lukrécia

Visszahoznák a gyógyászatba az LSD-t és a varázsgombát

Svájci orvosok szerint vissza kellene hozni a gyógyászatba a varázsgombát és az LSD-t. A kutatók úgy vélik: a pszichedelikus drogok megfelelő körültekintés mellett hatékonyan alkalmazhatók a depresszió, a szorongás vagy a krónikus fájdalom kezelésére.

A svájci orvosok egy tekintélyes szaklapban közölték tanulmányukat, és azt javasolják, hogy újra vezessék be a pszichoaktív drogok használatát a gyógyításba. Úgy vélik, hogy az LSD, a ketamin és a varázsgomba hatóanyaga, a pszilocibin hatékonyan és megfelelő körültekintés mellett mellékhatások nélkül alkalmazható lenne depresszió, krónikus fájdalom, vagy a súlyos szorongás kezelésére.

Ezeket az anyagokat sokáig használták pszichiátriai kezelésekben, de az utóbbi néhány évtizedben szinte minden pszichoaktív drog ilyen jellegű alkalmazását beszüntették, vagy erősen korlátozták.

A svájci orvosok azt mondják: megfelelő ellenőrzés mellett, alacsony dózisokban ezek a szerek a hozzájuk kapcsolódó előítéletek ellenére hasznosak lehetnek az orvoslásban.

A drogoknak az agy receptoraira és neurotranszmittereire gyakorolt hatását pszichoterápiával egészítenék ki, és ez sokat segítene a betegeknek kimozdulni a súlyos depresszió vagy szorongás állapotából.

Egy amerikai kutatás szerint sürgősen ki kell találni egy új megoldást a népbetegségnek számító depresszió hatékony kezelésére, ugyanis egyre többen vannak, akiknek a szervezete nem reagál a szerotonin újrafelvételének gátlása elvén működő antidepresszánsokra. Magyarországon lassan a felnőtt magyar lakosság egyötöde depressziós. A stressz leginkább a 40-69 éves férfiak között szedi áldozatait.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Egy nap alatt 10 százalékos olajár-emelkedés, Oroszország is korlátoz – kezdődik minden elölről?

Egy nap alatt 10 százalékos olajár-emelkedés, Oroszország is korlátoz – kezdődik minden elölről?

Hortay Olivér, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletág vezetője az InfoRádióban rögzítette: Irán egyetlen stratégiai fegyvere a „Hormuzi-szoros-kártya”, Donald Trump nyilatkozatait pedig ma már sokszor csak mosolyogva rovátkázzák. Oroszország mindeközben exportkorlátozást jelentett be; nem éppen olyan idők jönnek, amely szerint elkerülhető lenne egy újabb inflációs sokk a világban.

Magyar Péter távollétében is kormánybejelentések jönnek

Míg a miniszterelnök Törökországban van, a NATO-csúcs után vasárnapig Antalyában nyaral a fiaival, itthon nem áll a kormányzati munka, Ruff Bálint vezetésével ülésezett a kabinet, és csütörtökön kormányszóvivői tájékoztató lesz 13 órától.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×