Infostart.hu
eur:
361.3
usd:
308.27
bux:
135935.1
2026. május 6. szerda Frida, Ivett
Lin Csien, a kínai külügyminisztérium szóvivője sajtótájékoztatót tart Pekingben 2025. február 24-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Jessica Lee

Peking vizsgálja az elfogott kínai zsoldosokról szóló ukrán állításokat

Kína megerősítette szerdán, hogy tárgyal Ukrajnával azon információk ügyében, amelyek szerint Donyec megyében ukrán katonák foglyul ejtettek az orosz erők oldalán harcoló két kínai állampolgárt.

Lin Csien külügyi szóvivő a tárca szokásos pekingi sajtótájékoztatóján reagált arra, amit Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közölt egy előző napi nyilatkozatában. A szóvivő hangsúlyozta: a kínai kormány mindig azt az álláspontot képviselte, hogy állampolgárai maradjanak távol a fegyveres konfliktusoktól, és ne vegyenek részt semmilyen formában háborús cselekményekben. „Különösen fontos, hogy ne csatlakozzanak egyetlen félhez sem” – tette hozzá Lin.

Zelenszkij kedden közölte: Donyec megyében foglyul ejtettek két kínai férfit, akik Oroszország oldalán részt vettek a harcokban. Az ukrán elnök az X-en közzétett bejegyzésében - amelyhez videót is mellékelt az egyik elfogott emberről – azt írta: Kijev értesülései szerint több kínai állampolgár is részt vesz az orosz hadműveletekben.

Lin Csien alaptalannak nevezte azokat az állításokat, amelyek szerint kínai állampolgárok tömegesen csatlakoztak volna az orosz fegyveres erőkhöz. „Kína álláspontja az ukrajnai válság politikai rendezését illetően egyértelmű, és azt a nemzetközi közösség is széles körben elismeri” – fogalmazott.

Az ukrán külügyminisztérium közben bejelentette: bekérették Kína ideiglenes ügyvivőjét Kijevbe, hogy magyarázatot kérjenek a történtekre. A tárca szerint a két elfogott személy dokumentumai igazolják kínai állampolgárságukat, és zsoldosként csatlakoztak az orosz haderőhöz. A hivatalos pekingi álláspont szerint az eset hátterének tisztázása még folyamatban van.

Zelenszkij szerint ukrán katonák összesen hat kínai fegyveressel kerültek tűzpárbajba, és az elnök kifejezte abbéli reményét, hogy az eset hatására az Egyesült Államok is keményebb álláspontot képvisel majd Oroszországgal szemben a háború lezárásáról szóló tárgyalásokon.

Címlapról ajánljuk
Húsz év után BL-döntős az Arsenal

Húsz év után BL-döntős az Arsenal

Bukayo Saka góljával az Arsenal 1–0-ra legyőzte az Atlético Madridot, s ezzel, – mivel az első mérkőzés 1–1-re végződött –, 2006 óta először, bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe, amelyet a budapesti Puskás Arénában rendeznek május 20-án.

Fodor Gábor: Orbán Viktorral vagy nélküle folytatja a Fidesz?

Fodor Gábor szerint azzal a paradox helyzettel kell szembenéznie a Fidesznek, hogy egyrészt Orbán Viktor a párt összetartó ereje, másfelől ő a vereség első számú felelőse – erről beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet vezetője.
inforadio
ARÉNA
2026.05.06. szerda, 18:00
Pósfai Mihály
Széchenyi-díjas geológus, az MTA új elnöke
Emelkedéssel zártak az amerikai tőzsdék

Emelkedéssel zártak az amerikai tőzsdék

Nem indult jól a hét a világ tőkepiacain, a vezető amerikai és európai részvényindexek is estek hétfőn, miután a Hormuzi-szorosnál újra nő a feszültség az Egyesült Államok és Irán között. Kedden az ázsiai tőzsdék is jellemzően estek, miközben több fontos részvénypiac, így a japán, a kínai és a dél-koreai is zárva volt. Az európai részvénypiacok kedden mérsékelt emelkedéssel nyitottak, aztán nap közben egyre jobb lett a hangulat, és a nyitás után az amerikai piacok is felfelé vették az irányt. A befektetők az iráni eseményeken túl a vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek. Hasonló témákról is szó lesz következő befektetési konferenciánkon, május 12-én jön a Portfolio Investment Day 2026. Ne hagyja ki az év egyik legizgalmasabb befektetési eseményét! Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×