eur:
408.9
usd:
389.19
bux:
0
2024. december 17. kedd Lázár, Olimpia
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár (b) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kezet fog a Kijevben tartott sajtótájékoztatójukon 2024. április 29-én.
Nyitókép: MTI/AP/Efrem Lukackij

Kaiser Ferenc: eszkalációs veszélye van a nyugati kiképzők Ukrajnába küldésének

Kockázatot jelentene az is, ha NATO-területről védenék Nyugat-Ukrajna légterét – mondta Kaiser Ferenc az InfoRádióban, Az NKE docense azonban azt is kiemelte, ha a Nyugat kihátrálna Ukrajna mögül, az egyértelműen a vereség beismerése lenne.

Sajtóértesülés szerint a NATO a jövőben erőteljesebb szerepvállalással készül az orosz–ukrán háborúban. Az is szóba került, hogy a NATO katonai kiképző szakembereket küldene Ukrajnába. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azonban az InfoRádióban kiemelte, hogy ez nem NATO-kötelezettségvállalás, hanem az egyes tagállamok saját hatáskörben dönthetnek úgy, hogy kiképzőket, tanácsadókat küldenek egy másik országba.

"Az a kockázat, ha ezeket a katonákat nem NATO-területen éri támadás, akkor értelemszerűen ott a NATO, az ötödik cikkely védelme sem vonatkozik rájuk" – emelte ki a biztonságpolitikai szakértő, és hozzátette, hogy ez már nem csak terv, mert

francia kiképzők már deklaráltan vannak Ukrajnában.

Egy nagyobb csoport érkezését be is jelentették, amely megnézi a felajánlott kiképzési létesítményeket.

"Rengeteg új nyugati fegyverrendszert használ Ukrajna, sőt leginkább már csak nyugati fegyverrendszereket használ, hiszen a saját hadiiparát folyamatosan támadják az oroszok. Ezért nagyon fontos, hogy ezekre megfelelő kiképzést kapjanak a katonák. Egyszerűbb odautaztatni pár tucat kiképzőt, mint több ezer vagy akár több tízezer ukrán katonát Nyugatra. Viszont óriási a kockázat, hiszen az oroszok, akiknek egyébként egész jó a hírszerzésük, ha megtudják, hogy valahol nyugati katonák vannak, oda egész biztos légicsapás fognak menni" – mondta Kaiser Ferenc.

Arról is beszélt, hogy nemcsak a nyugati eszközöknek a használatára képzik ki az ukránokat majd, hanem az Afrikában, Irakban, Afganisztánban tapasztalatot szerzett nyugati tanácsadók oktathatják a legelemibb lövésztudást a mozgósított tartalékosoknak, vagy a legmodernebb nyugati harceljárásokat azoknak a tiszthelyetteseknek, tiszteknek, akik vezetni fogják az ukrán csapatokat. A szakértő szerint titkos államközi megállapodásokban határozhatják meg, hogy melyik ország vállalja ezt a kockázatot, és milyen módon fog hozzájárulni az ukrán haderő kiképzéséhez.

Az is felvetődött, hogy NATO-erők látnák el a nyugat-ukrajnai légtér védelmét, de Kaiser Ferenc kiemelte, hogy nem arról van szó, hogy nyugati alakulatok települnének Ukrajnába, hanem a szomszédos országokban – elsősorban Lengyelországban és a balti országokban – a határ közelébe telepített, de még saját területen lévő légvédelmi eszközökkel fognák el a nyugat-ukrajnai területeket támadó orosz rakétákat meg az úgynevezett cirkálólőszereket. Az orosz lövedékek nagy részét eddig is kiszűrte az ukrán légvédelem, csak akkor talált be a nagy többség, amikor az idén év elején kifogyott a légvédelmi rakétákból.

"Igazából itt a kérdés az, hogy az oroszok mit lépnek erre válaszként.

Igazi eszkalációs kockázatot az fog jelenteni, ha ne adj Isten az oroszok csapást mérnek azokra a légvédelmi eszközökre, amelyek NATO-tagállamok tulajdonában vannak és az adott tagállam területén vannak"

– mondta a biztonságpolitikai szakértő.

Az eszkalációs folyamat pedig állandó, mert Kaiser Ferenc szerint igazából senki sem akar háborút, de senki sem akar gyengének látszani. A provokáció viszont ismétlődő, példaként említette, hogy Oroszország bejelentette, hogy átrajzolná a Balti-tengeri határokat, több NATO-ország területét is érintve, a hétvégén pedig az Észtország és Oroszország közötti határfolyón, a Narván az oroszok begyűjtöttek több mint ötven határbóját.

"Moszkva is folyamatosan provokálja a másik oldalt. Nehéz megmondani, mikor győz a józan ész. Mindaddig, amíg Oroszország folytatja az agressziót Ukrajna ellen, addig a Nyugat részéről, ha abbahagyja vagy visszaveszi Ukrajna támogatását, az egyértelműen a vereség beismerése lenne, mert olyan szinten érintetté vált mind a két fél ebben az úgynevezett szellemháborúban, hogy

arcvesztés nélkül nagyon nehezen hátrálhat meg bármelyik is"

– magyarázta.

A háború hosszát Kaiser Ferenc szerint alapjaiban fogja meghatározni, hogy Ukrajna nem fogja bírni emberrel, mert noha a hírek szerint Oroszország sem áll ebben jól, de az orosz lakosságot nem érinti annyira a mozgósítás. Ott inkább az jelent gondot, hogy Oroszország közben gazdaságilag alárendelődik Kínának, és elveszíti Kína ellenében Kazahsztánt, Türkmenisztánt, Üzbegisztánt, Tádzsikisztánt, a közép-ázsiai posztszovjet térséget.

"Logikusan valamilyen megegyezés felé kellene menni, csak a legalapvetőbb tárgyalási pontok sincsenek meg. Ha Ukrajna most leülne tárgyalni, ez azt jelentené, hogy a területének közel az ötödét elveszítené úgy, hogy katonailag nem győzték le, ezért ezt nehezen vállalja fel bármelyik ukrán vezető is. Oroszország meg csak úgy hajlandó leülni, ha Ukrajna a jelenlegi frontvonalak mentét ismeri el határnak, azaz több mint százezer négyzetkilométer területről lemond Oroszország javára" – magyarázta a patthelyzet lényegét Kaiser Ferenc.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kitörhet a Volkswagennél a karácsonyi béke

Kitörhet a Volkswagennél a karácsonyi béke

Újabb tárgyalási forduló kezdődött az autógyártó vezetése és az érdekképviseletek között: lapértesülések szerint elképzelhető, hogy megállapodásra is jutnak a megszorító intézkedésekről.

Megmenekült Franciaország

A francia nemzetgyűlés elfogadta az állam átmeneti finanszírozását biztosító rendkívüli törvényt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.17. kedd, 18:00
Téglásy Kristóf
a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója
Moszkva közvetlen háborúra készül a NATO-val, tiltott vegyi fegyvert vetettek be az oroszok – Ukrajnai háborús híreink kedden

Moszkva közvetlen háborúra készül a NATO-val, tiltott vegyi fegyvert vetettek be az oroszok – Ukrajnai háborús híreink kedden

Oroszországnak képesnek, illetve késznek kell lennie arra, hogy a következő évtizedben felvegye a harcot a NATO-val Európában - jelentette ki hétfőn Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter a tárca kollégiumának évzáró ülésén, amelyen Vlagyimir Putyin orosz elnök is részt vett. Igor Kirillov vezérezredes, az orosz fegyveres erők sugár-, vegyi és biológiai védelmi csapatainak vezetője ellen tiltott vegyi fegyverek használata miatt emeltek vádat távollétében az ukrán hatóságok, melyek szerint az ilyen fegyverek több mint 4800 esetben kerültek bevetésre az orosz invázió kezdete óta. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×