eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nuclear power station with steaming cooling towers and blooming canola field. Location: Lower Saxony, Germany.
Nyitókép: RelaxFoto.de/Getty Images

Atomerőműves népszavazás lesz Szlovéniában

Kormányoldal és ellenzék közösen kezdeményezte. A referendumot várhatóan november második felében tartják meg.

A Szlovéniában kormányzó Szabadság Mozgalom (Gibanje Svoboda) és a Szociáldemokraták (SD), valamint az ellenzéki Szlovén Demokrata Párt (SDS) és az Új Szlovénia (NSi) képviselői kedden indítványt nyújtottak be parlamentnek a krskói atomerőmű új blokkjának építéséről szóló népszavazás kiírására. A referendumot várhatóan november második felében tartják meg.

"Közösen állunk az ügyhöz (...) Úgy gondoljuk, hogy ez az egész ország és több generáció projektje, itt nincs helye a baloldali és jobboldali megosztottságnak" - mondta a szlovén közszolgálati televízió közlése szerint Natasa Avsic Bogovic, a Szabadság Mozgalom képviselője, a parlament infrastrukturális, környezetvédelmi és területrendezési bizottságának elnöke.

Robert Golob kormányfő szerint a közös népszavazási kezdeményezéssel a politikai pártok fontos üzenetet küldtek: a Krsko 2 olyan stratégiai projekt, amely túlmutat a pártokon, kormányokon és politikai mandátumokon.

A kedden benyújtott javaslat szerint a polgárokat arról kérdeznék: támogatják-e a Krsko 2 projektet, amely az ország stabil villamosenergia-ellátását teszi lehetővé más alacsony szén-dioxid-kibocsátású források mellett, ahogyan azt az atomenergia hosszú távú és békés célú szlovéniai felhasználásáról szóló határozat előirányozza.

Az indítvány benyújtói úgy vélték: a fejlesztés biztosítja az energiafüggetlenséget és a klímasemlegességet. A Krsko 2 nem egy vállalat, hanem egész Szlovénia projektje, amelynek sürgősen szüksége van egy erős és stabil energiaforrásra - érveltek.

A legkisebb kormánypárt, a Baloldal (Levica) nem állt a kezdeményezés mellé, amit azzal magyarázott, hogy jelenleg nem világos, mekkora lenne az új reaktor teljesítménye, mennyibe kerülne az építése, és mennyi lenne az ott termelt villamos energia ára.

A szlovén Kereskedelmi és Iparkamara (GZS) ugyanakkor üdvözölte a népszavazás körüli politikai egységet, mondván, hogy az energia-önellátás létfontosságú Szlovénia szuverenitása szempontjából.

Vesna Nahtigal, a GZS főigazgatója rámutatott: ki kell kérni az emberek véleményét, mielőtt a hosszadalmas és költséges eljárások elkezdődnének. "Ráadásul egyre több európai ország tervez új atomerőműveket a következő tíz évben. A műszaki szakemberek száma pedig korlátozott, ami azt jelenti, hogy hosszú lesz a sor" - húzta alá.

A Westinghouse amerikai vállalat közreműködésével épült krskói egyreaktoros, nyomottvizes atomerőmű a szlovén-horvát határ közelében, a magyar határtól 80 kilométerre található, és még a jugoszláv korszakban, 1983-ban kezdte meg működését.

Az erőmű tulajdonosai 50-50 százalékban a szlovén Gen Energija és a Horvát Elektromos Művek (HEP). Évente 6 ezer gigawattóra áramot termel, a szlovén villamosáram-igény mintegy negyedét, a horváténak pedig mintegy ötödét fedezi. A krskói reaktor működését eredetileg 40 évre tervezték, de tavaly környezetvédelmi engedélyt kapott arra, hogy élettartamát további 20 évvel, 2043-ig meghosszabbíthassák.

Amennyiben a döntés az új blokk megépítéséről 2028-ig megszületik, az új reaktor 2038-ban csatlakozhatna a hálózatra.

Horvátország már korábban jelezte: ha Szlovénia azt az utat választja, hogy kiépít egy új blokkot, Zágráb tartja magát a kezdeti megállapodáshoz, és 50 százalékban vállalja a költségeket.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×