A szociáldemokrata belügyminiszter mostanáig ellenezte a határellenőrzések bevezetését. Nancy Faeser eddigi álláspontjának megváltoztatását azzal a közlekedési balesettel indokolta, amely a napokban az osztrák–német határnál egy menekülteket szállító, embercsempészek tulajdonában lévő járművel történt. A baleset során több menekült életét vesztette.
A közelmúltban tartott tartományi választások ugyanakkor egyértelműen bizonyították, hogy a német lakosság a Scholz-kormányt teszi felelőssé az illegális bevándorlás fokozódásáért. A belügyminiszter ebből a szempontból kétszeresen is érintett volt. A hesseni választásokon ugyanis pártja, az SPD – amelynek helyi listavezetője volt – történelmi vereséget szenvedett.
"Minden lehetséges intézkedést meg kell hoznunk annak érdekében, hogy megfékezzük ezt az emberek életével kapcsolatos szörnyű üzletet" – fogalmazott most a miniszter. Elismerte ugyanakkor, hogy a helyi települések, illetve önkormányzatok tehermentesítése érdekében elengedhetetlen az illegális migráció megfékezése. Az előzményekhez hozzátartozik, hogy számos város és település immár nem képes több menekült befogadására, és határozott fellépést követel az embercsempészek ellen.
A Faeser által vezetett minisztérium adatai szerint az elmúlt hónapokban mind a német–cseh, mind a német–lengyel, mind a német–osztrák, mind a német–svájci határ mentén jelentősen fokozódott az embercsempészek tevékenysége. Október elejéig a határoknál 98 ezer illegális bevándorlót regisztráltak. Tavaly ugyanakkor, 92 ezret, azaz az egész esztendőben kevesebbet, mint az idei év első nyolc hónapjában.
Ami a határellenőrzés módját illeti, az érintett országok illetékes hatóságaival abban állapodtak meg, hogy a kontroll ideiglenes időtartamra szól, és két hónapra meghosszabbítható. Faeser szerint
a határátkelőket "rugalmasan", azaz nem huszonnégy órán keresztül őrzik.
A hatóságok az adott helyzetnek megfelelően alkalmazhatnak szigorúbb határrendészeti intézkedéseket. Különösen fontosnak tartotta, hogy az ellenőrzések a lehető legcsekélyebb módon érintsék az ingázók mindennapos tevékenységét, továbbá a kereskedelmi forgalmat, valamint a határokon átívelő turizmust.
Nincs elég rendőr és eszköz
Több német forrás szerint az egyre nagyobb méreteket öltő embercsempészet elleni harcot nehezíti az is, hogy az illetékes rendőri egységek nem rendelkeznek az ellenőrzéshez szükséges technikával, illetve személyi állománnyal sem. Így egyebek között nehézségekbe ütközik az elkobzott mobiltelefonok által szerzett adatok kiértékelése.
A források ezzel kapcsolatban utaltak arra, hogy a belügyminiszter tervei között szerepel többi között egy operatív ellenőrző központ létrehozása szövetségi rendőrség kötelékében. A szükséges technikai eszközök hiánya azonban épp ezt nehezíti.
A német rendőri szakszervezet ezzel kapcsolatban utalt arra, hogy immár több ezer, az embercsempészektől elkobzott mobiltelefon van a hatóságok birtokában.
"A szükséges technika, valamint az adatok kiértékeléséhez szükséges személyzet hiányában ez a munka rendkívül nehézkes"
– fogalmazott egy interjúban az illetékes rendőri vezető. Andreas Rosskopf ezzel magyarázta, hogy a hatóságok a szükséges értékeléssel hónapokat is késhetnek, miközben az embercsempészek útvonalairól, stratégiáiról, valamint kapcsolatairól szerezhetnének fontos információkat. Rosskopf szerint hiány van az olyan rendőri alkalmazottakból, akiket a lefoglalt mobiltelefonok által tartalmazott adatok kiértékeléséhez képeznek ki.
A szövetségi rendőrség adatai szerint augusztus végéig 1683 embercsempészt fogtak el, jóval többet, mint az elmúlt év hasonló időszakában. 2022-ben 1465 embercsempészt vettek őrizetbe.