eur:
406.18
usd:
376.68
bux:
76594.41
2024. november 8. péntek Zsombor
A Bundeswehr katonái. Forrás:Twitter/WELT
Nyitókép: Forrás:Twitter/WELT

Szakértő: megosztja Közép-Európát Németország vezető hadi hatalmi ambíciója

Németország a kelet-közép-európai államokkal folyó védelmi együttműködésben vezető hatalmi szerepre törne, miközben a Bundeswehr komoly bevethetőségi problémákkal küzd - olvasható a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének legújabb elemzésében. Speck Gyula, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomáciai Tanszék tanársegédje beszélt a részletekről.

2022. február 24. korszakváltás volt a német politikai vezetés felfogásában, mert Németország a szabályalapú világrend gyökeres megsértésével találta magát szembe a háború kitörésével; erre reagálva Németország kezdeményező, vezető hatalmi szerepet szeretne felvállalni Speck Gyula szerint.

Az NKE tanársegédje azt is hozzátette, a vezető hatalmi szerep hangoztatása Németországban nem igazán politikailag korrekt, ennek a politikai beszédben való megjelenése tehát nagy változás. Ugyanakkor a Bundeswehr az erről szóló NKE-tanulmány szerint komoly bevethetőségi nehézségekkel küzd.

"A vezető hatalmi szerepnek ez a legfőbb problémája, és

a német társadalom is hagyományosan pacifista beállítódású,

elutasítják a német vezető szerepet, és a Bundeswehr sem képes ezt betölteni, hiszen többek között az Olaf Scholz kancellár által bejelentett százmilliárd eurós alap nagy részét még fel sem használták, a hadseregnek komoly személyzeti problémái vannak, aminek demográfiai okai vannak, a német társadalom öregszik, nem egyszerű a jól képzett katonatisztek toborzása" – részletezte Speck Gyula.

Ebből fakadóan bármilyen jól is hangoznak a bejelentések, nem árt szerinte szkeptikusnak lenni, akár a környező kelet-közép-európai országoknak is.

A személyi hiányon kívül fegyverzethiánya is van a Bundeswehrnek,

  • Tiger helikopterből tavaly csak egy tudott felszállni,
  • folyamatosak az eszközellátási problémák,
  • a kormány csak lassan szerződik a védelmi ipari partnerekkel ("nehézkes a bürokrácia, ez német jellegzetesség").

A régiós országok fogadtatása a német bejelentéssel kapcsolatban vegyes annak ellenére, hogy Szlovákiában, Romániában és Litvániában is nőtt a német katonai jelenlét NATO-keretekben, és a légi pajzs program keretében is jelezte Németország, hogy hajlandó lenne nagyobb szerepet vállalni.

De miért?

"A legfontosabb kulcsjátékos itt Lengyelország,

gyökeresen mások az elképzelései az európai biztonságról. Lengyelország nem kis ország, középhatalmi státusszal rendelkezik és vezető hatalmi ambíciókat dédelgető állam, megvannak erre a képességei és a kapacitásai is, valamint az Egyesült Államok támogatását is maga mögött tudja. A lengyel vezetés a leginkább szkeptikus a német felajánlásokkal kapcsolatban. A kisebb államok ezzel szemben inkább bizakodók, Litvánia továbbra is szeretne még nagyobb és állandó német jelenlétet. Szlovákia, Csehország és Magyarország pedig szintén most építi újra a hadiipari képességeket, partnerként tekint Németországra" – ecsetelte Speck Gyula, az NKE tanársegédje.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Egyre terjednek azok a felvételek, melyeken az látható, hogy az ősöreg orosz Szu-25-ös csatarepülőgépek már egészen közel merészkedhetnek az ukrán célpontokhoz anélkül, hogy a légvédelem veszélyeztetné őket. A gondokat tetézi, hogy a Donbaszban és Kurszkban is haladnak előre az orosz csapatok, ráadásul Lengyelország is lemondott egy Mig-29-es vadászgépeket tartalmazó szállítmányt. Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitottnak mutatkozott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal a háború lezárásáról. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×