eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Ukrán gabona. Anton Petrus/Getty Images
Nyitókép: Anton Petrus/Getty Images

A lengyelek továbbra is tiltanák az ukrán gabona behozatalát

A lengyel kormány arra szólította fel az Európai Bizottságot (EB), hogy hosszabbítsa meg az ukrajnai gabonafélékre vonatkozó, szeptember 15-én lejáró behozatali tilalmat.

A lengyel kormány határozatában az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgómag behozatali tilalmának meghosszabbításáról van szó. Varsó szorgalmazza továbbá, hogy az EB tegyen azonnali lépéseket a Lengyelországban és az Európai Unió más tagállamaiban tevékenykedő helyi termelők "stabil és hatékony működését biztosító megoldások kidolgozására".

Amennyiben az EB a behozatali tilalmat nem hosszabbítja meg, Lengyelország nemzeti hatáskörben állítja le az ukrán gabonaimportot - áll a határozatban. Az embargó addig marad hatályban, amíg az agrártermékek terén nem rendeződnek az lengyel-ukrán kapcsolatok - teszik hozzá.

A közleményben emlékeztetnek: Lengyelország több hónapja együttműködik Magyarországgal, Szlovákiával, Romániával és Bulgáriával a gazdák érdekeinek védelmében az EB-vel szemben.

Az öt ország fellépésének köszönhető, hogy az EB egyelőre szeptember 15-ig importtilalmat vezetett be.

A keddi kormányülés előtt Jaroslaw Kaczynski kormányfőhelyettes, a lengyel kormánykoalíciót vezető Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke a sajtónak elmondta: Varsó kész arra, hogy támogassa Ukrajnát a háború idején, valamint a háború utáni újjáépítésben is. "Egyúttal szem előtt kell tartanunk állampolgárainkat, mezőgazdaságunkat, vidékünket is. Ezt meg kell, hogy értsék ukrán barátaink" - fűzte hozzá Kaczynski.

Piotr Müller kormányszóvivő a PAP hírügynökségnek nyilatkozva megerősítette: Lengyelország szeptember 15. után is lehetővé teszi az ukrán gabona tranzitját a nyugat-európai és afrikai országokba."Ezt viszont úgy valósítjuk meg, hogy a gabonát ne lehessen eladni Lengyelország területén" - húzta alá Müller.

Az öt, Ukrajnával szomszédos országra vonatkozó, ukrán agrártermékeket érintő uniós behozatali tilalom esetleges meghosszabbításának témája kedden az Európai Parlament napirendjén szerepel,

az ügyben EB-döntés is várható.

Robert Telus lengyel mezőgazdasági miniszter múlt szerdán megerősítette Varsó álláspontját, mely szerint az intézkedést meg kellene hosszabbítani az év végéig.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×