eur:
414.99
usd:
401.53
bux:
79977.55
2025. január 6. hétfő Boldizsár
Ivona horvát művész kettétört, piros szívet formázó alkotása egy lakóépület megrepedt falán Zágrábban 2020. március 25-én, három nappal a Richter-skála szerinti 5,6-os erősségű földrengés után. A természeti katasztrófa során több épület megrongálódott, sok elment az áram, az emberek az utcákra menekültek. Legtöbben csak könnyebb sérüléseket szenvedtek.
Nyitókép: Antonio Bat

Újabb földrengés volt Horvátországban

A földrengés epicentruma a közép-dalmáciai Gracacban volt, Zadartól 51 kilométerre, mintegy 10 kilométeres mélységben. A rengést egész Dalmáciában és Likában érzékelte a lakosság, károkról nem érkezett bejelentés.

A földrengés nincs összefüggésben az zágrábi epicentrikus területtel. A horvát fővárost és környékét március 22-én rázta meg földrengés. A fél óra különbséggel bekövetkezett 5,6-os, majd 5,1-es erősségű földmozgásban számos épület megrongálódott és több ember megsérült. A fölmozgás Zágrábban és környékén 25 ezer épületben okozott kárt. A városmagban megrongálódott a főváros jelképének számító katedrális, a horvát parlament (szábor) és a kormány épülete, valamint több templom és a kulturális örökséghez tartozó építmény. Több kórházból is evakuálni kellett az embereket.

Az Európai Unió augusztusban 88,9 millió euróval (mintegy 31,3 milliárd forinttal) járult hozzá a Zágrábot és környékét sújtó nagy erejű földrengés utáni helyreállításhoz. A horvát szábor a múlt héten fogadta el az újjáépítésről szóló törvényt. Az állam 60 százalékban, az önkormányzat 20 százalékban támogatja a magánépületek helyreállítást, a maradék 20 százalékot a tulajdonosoknak kell állniuk. Azon károsultaktól, akik minimálbérből élnek és nem rendelkeznek jelentősebb vagyonnal, az állam és az önkormányzat átvállalja az önrészt.

Zágrábban a márciusi földrengés óra folyamatosak az utórengések.

A szakemberek mintegy kétezer utólökést jegyeztek fel, amelyek negyede volt érezhető. Hatezer épület a mai napi nem biztonságos, köztük több óvoda, általános iskola, középiskola, egyetem, kulturális és tudományos intézet.

Horvátországban az egyik legsúlyosabb, 7,6-os erősségű földrengés 350 éve, 1667. április 6-án volt Dubrovnikban, és majdnem az egész várost elpusztította. A lakosság fele, mintegy 3000 ember vesztette életétét. Egy 6,3 erősségű földrengés 1880-ban Zágrábot is érintette. Az ezt követő egy évben 185 utórengést jegyeztek fel a fővárosban, a lakosság egy része Bécsbe, Grazba, Mariborba, Celjére, Ljubljanába és Triesztbe települt át.

Címlapról ajánljuk
Csendőrségben gondolkodnak Szlovákiában

Csendőrségben gondolkodnak Szlovákiában

Robert Kaliňák szlovák védelmi miniszter nyolcvan év után ismét visszaállítaná északi szomszédunknál a csendőrséget. Ennek oka, hogy egyes járásokban szinte már alig látni rendőrt. Az Országos Rendőr-főkapitányság nem tartja aktuálisnak az ötletet.

Wachsler Tamás: helyreállítjuk az Országház eredeti térstruktúráját

A Steindl Imre Program vezetője annak kapcsán nyilatkozott az InfoRádióban, hogy kezdődik az Országház felújításának előkészítési szakasza. A szakemberek több vizsgálatot, feltárást is elvégeznek a teljes rekonstrukció kezdete előtt, a munkálatok során pedig számos korszerűsítésre és átalakításra kerül sor. Máshova viszik a tervek szerint a monumentális Munkácsy-képet is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
Új vezető a Gránit Pólus élén

Új vezető a Gránit Pólus élén

2025. január 1-től a Gránit Pólus Csoport új vezérigazgatója Gyertyánfy Miklós - közölte a cégcsoport Linkedin oldalán. A vezetőváltás kapcsán az új vezérigazgató legfőbb feladata - a vállalat hosszú távú stratégiájának részeként - a stabil pénzügyi és vagyoni helyzet megőrzése, a Westend épületegyüttes vezető piaci pozíciójának megtartása és végül az innovatív eszközök és lehetőségek feltárása és implementálása az ingatlanüzemeltetés, valamint a vagyonkezelés területén.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×