eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Hagyjátok abba a fekete emberek gyilkolását feliratú táblával tüntet egy nő a Minnesota állambeli Minneapolisban 2020. május 26-án. Az előző nap őrizetbe vétele közben életét vesztette egy fekete bőrű férfi, George Floyd, akinek a nyakára térdelt egy rendőr, bár a megbilincselt férfi jelezte, hogy nem kap levegőt. A letartóztatást végző négy minneapolisi rendőrt elbocsátották.
Nyitókép: Craig Lassig

Tízezrek tüntettek Londonban is George Floyd halála miatt

A tüntetők a világ több városában az utcára vonultak George Floyd iránti szolidaritásuknak hangot adva és kifejezve dühüket a rasszizmus miatt.

A fegyvertelen afroamerikai férfi azután halt meg, hogy múlt hétfőn letartóztatás közben egy fehér rendőr a nyakára térdelt Minneapolisban. A brutális letartóztatás az 1960-as évek polgárjogi harcai óta a fajgyűlölet elleni legnagyobb tüntetéshullámot váltotta ki az Egyesült Államokban. A tüntetők a világ több városában az utcára vonultak George Floyd iránti szolidaritásuknak hangot adva és kifejezve dühüket a rasszizmus miatt.

A londoni tüntetők George Floyd nevét és a "Számítanak a fekete életek" jelszót skandálták a belváros felé menetelve. A Parlament terén, a Trafalgar téren és más helyszíneken sokan fél térdre ereszkedtek, a himnusz alatt térdelő Colin Kaepernick amerikaifutball-játékos módjára tiltakozva, hogy elítéljék a feketék elleni rendőri brutalitást.

Néhány tüntető felszólította a megmozdulást biztosító rendőröket a "térdelésre", többen eleget is tettek a felszólításnak. "Azért jöttünk ide a barátainkkal, hogy megkongassuk a vészharangot, hogy zajt csapjunk a felsőbbrendűségi rendszerek lebontása érdekében" - mondta Karen Koromah 30 éves projektmenedzser a Reuters hírügynökségnek.

A Downing Street 10, a miniszterelnöki hivatal előtt többen fütyültek, mások a New Scotland Yard, a londoni rendőrkapitányság épülete előtt fütyültek és térdepeltek. Egyes tüntetők kezében "Az Egyesült Királyság nem ártatlan: a kevésbé rasszista is rasszista", "A fajgyűlölet globális kérdés" feliratú transzparenseket tartottak. A megmozdulás szinte teljes nyugalomban folyt, mindössze néhány perces összetűzés volt rendőrök és a tüntetők között a Downing Street 10 előtt.

Boris Johnson brit kormányfőt, aki a tüntetés idején az épületben tartózkodott, és a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos napi sajtótájékoztatóját tartotta, arról kérdezték, mit mondana Donald Trump amerikai elnöknek Floyd haláláról és az azt követő tüntetésekről.

"Gyászolom George Floydot, megdöbbentést és undort éreztem amiatt, ami vele történt"

- mondta. "Azt üzenem Trump elnöknek, mindenkinek az Egyesült Államokban Nagy-Britanniából - és meggyőződésem szerint ezt a véleményt osztja az emberek túlnyomó többsége világszerte -, hogy a fajgyűlöletnek és a rasszista erőszaknak nincs helye a társadalmunkban." Johnsont a múltban több rasszistának tartott kijelentése miatt bírálták. 2018-ban külügyminiszterként azt írta egy napilapban, hogy a burkát viselő muszlim nők úgy néznek ki, mint a bankrablók vagy a levelesládák. A Downing Streeten néhány tüntető most is azt skandálta, hogy "Boris rasszista".

A brit rendőrség vezetői elmondták: megdöbbentek azon, ahogyan Floyd az életét vesztette, és az amerikai városokban kitört erőszak miatt, de felszólították a brit tüntetőket, hogy működjenek együtt a rendőrséggel, miután a koronavírus-járvány miatti korlátozások továbbra is érvényben vannak.

Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×