Az éghajlatváltozás és a biológiai sokféleség miatt fontos az amazóniai esőerdő helyzete, az, hogy Brazíliában napok óta tűz pusztít. Ez a két dolog van a legnagyobb krízisben a Földön, ezek veszélyeztetik legjobban az emberiség hosszútávú jövőjét, és mindkettő kulcsa az amazóniai esőerdő – mondta a Ürge-Vorsatz Diana klímakutató.
A CEU egyetemi tanára kifejtette: az esőerdő hatalmas terület, szinte a kontinens felét teszi ki. Rengeteg oxigént termel, és emiatt fontos szerepet játszik. Korábban azt gondoltuk, hogy ez a világ tüdeje, de a tudomány már ezt az elgondolást túlhaladta.
Valóban sok oxigént termel, de ezt fel is használja
a lebomlási és lélegzési folyamatokon keresztül, az élővilág ellátásában. Így is fontos szerepe van, mert sok szén-dioxidot köt meg a biomasszában – tette hozzá.
Az amazonasi biodiverzitás is nagy szerepet játszik az egész világ biodiverzitásában – emelte ki a kutató.
A Földnek a legtöbb területét az emberi használat már érintette, emiatt alaposan lecsökken a biodiverzitás és a biomassza. Ez viszont a legnagyobb olyan terület a világon, ahol ilyen mennyiségű biomassza még eredeti formájában van – közölte Ürge-Vorsatz Diana.
Az esőerdő az egyik legfontosabb bölcsője olyan állat- és növényfajoknak, mikróbáknak, gombáknak, amelyeket még nem is ismerünk.
Sok új gyógyszer kifejlesztésének reménye van meg, ha viszont kiirtjuk, akkor kevés marad ebből – tette hozzá.
A klímakutató hangsúlyozta: a sarkvidék közeli területeken és az óceánokban is nagy a biomassza, de nem ilyen szintű a biodiverzitás. Az amazóniai esőerdő így rendkívül nagy kincseskamrája a Földnek és az ökoszisztémának.