eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Munkások a párizsi Notre-Dame-székesegyházon 2019. április 23-án. Ipari alpinisták ponyvával borítják be a leégett tető helyét, hogy megóvják a templombelsőt az esőtől. Nyolc nappal korábban lángok csaptak fel a restaurálási munkálatokhoz felállított állványzaton, a tűz következtében összeomlott az épület huszártornya és odaveszett a teljes tetőszerkezete.
Nyitókép: Thibault Camus

Óriási ernyővel védenék a Notre Dame-ot az esőtől

Sietni kell a tűzvészben jelentősen megsérült Notre-Dame állagvédelmi munkálataival, ha nem fedik le ugyanis időben, az eső újabb károkat okozhat.

Az előrejelzések záporokat és zivatarokat mondanak kedd estére Párizsban, a katedrális pincéje pedig még mindig tele van vízzel az oltási munkák következtében – írja a BBC. Az építészek attól tartanak, hogy egy erős esőzés újabb beomlásokat eredményezne.

A főépítész, Philippe Villeneuve szerint a legfontosabb egy védőponyva felállítása. Mint mondta: a tartógerendák készen állnak, már csak a vászonra kell várni.

A későbbiekben egy hatalmas, erre a célra készített ernyő használatát tervezik, mely a Notre-Dame épületének tetején megakadályozza, hogy a csapadék a templom belsejébe jusson, így védve azt az építkezés alatt. Ám ez a szerkezet még nincs készen.

A közel 800 éves katedrális tetőszerkezete április 15-én kapott lángra, és bár a szerkezetet és tornyait sikerült megmenteni, a pusztítás mértéke és a kár így is óriási. A tűzoltók 19-én éjjel vonultak le a helyszínről, és arról beszéltek, hogy kész csoda, hogy még áll az épület - ez az építészeti megoldásoknak köszönhető. Az is kiderült, hogy ideiglenes fatemplom létesül a Notre-Dame előtt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×