Az eddigi vizsgálatok szerint az adatlopás 994 személyt érint, többnyire aktív és volt politikusokat. Az ismeretlen elkövetők az esetek túlnyomó többségében csupán kapcsolattartási adatokhoz - telefonszámokhoz, e-mail-címekhez - jutottak hozzá, n
agyjából 50 esetben pedig érzékeny személyes információkat, például családatgokkal folytatott üzenetváltásokat vagy nyaraláson, családi eseményeken készült felvételeket is szereztek.
A zsákmányt közzétették az interneten, egy Twitter-oldalon megjelentetett linkek révén. Angela Merkel kancellártól és Frank-Walter Steinmeier államfőtől is eltulajdonítottak adatokat, bár kevéssé érzékeny információkat, például hivatalos e-mail-címeket és faxszámokat.
A hatóságoknak hetekig nem tűnt fel, hogy nagyszabású adatlopásról van szó. Egyes, egymástól függetlennek tartott esetekben ugyan intézkedtek, de nem vált világossá, hogy közszereplők - politikusok, művészek, újságírók - elleni tömeges informatikai támadás történt.
Erre csak csütörtökön döbbentek rá az illetékesek. A kancellári hivatalt röviddel éjfél előtt tájékoztatták. A szövetségi hatóságok informatikai biztonsággal kapcsolatos tevékenységét összehangoló nemzeti kibervédelmi központ (NCAZ) péntek reggel tartott válságtanácskozást. Az érintett Twitter-oldal péntek délelőtt vált elérhetetlenné.
Horst Seehofer is csak péntek reggel szerzett tudomást az ügyről. "Előtte nulla információm volt róla" - mondta a tárcavezető a Süddeutsche Zeitung című lap vasárnapi összeállításában.
A belügyminiszter elmondta, hogy a következő napokban folyamatosan egyeztet az illetékes szervek, köztük a szövetségi informatikai biztonsági hivatal (BSI) és a szövetségi bűnügyi hivatal (BKA) vezetőivel, és legkésőbb a hét közepén tájékoztatást ad a vizsgálatok eredményeiről.
Hangsúlyozta, hogy csak megerősített, alátámasztott tényeket hoz majd nyilvánosságra, és nem feltételezéseket. "Mindenről tájékoztatom a nyilvánosságot, amit megtudok" - mondta Horst Seehofer.