Infostart.hu
eur:
363.02
usd:
313.75
bux:
150552.7
2026. augusztus 16. vasárnap Ábrahám

A választókörzetek kétharmadában győzött Fico

Robert Fico kormányfő és Andrej Kiska vállalkozó jutott a szlovák államfőválasztás második fordulójába a Statisztikai Hivatal (SÚSR) által vasárnap délelőtt nyilvánosságra hozott hivatalos végeredmények szerint. Kitűnt, hogy a voksolás első fordulójában legtöbb szavazatot szerzet Robert Ficonak a választókörzetek közel kétharmadában sikerült győznie.

A hivatalos végeredmények szerint a negyedik közvetlen szlovák államfőválasztás első fordulójában Robert Fico kormányfő, a baloldali kormánypárt az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) jelöltje kapta a legtöbb szavazatot, az érvényes voksok 28 százalékát, a függetlenként indult Andrej Kiska vállalkozó pedig a második lett a szavazatok 24 százalékát megszerezve.

Az eredmény azt jelenti, hogy Robert Fico és Andrej Kiska jutott tovább az államfőválasztás március 29-re kitűzött második fordulójába, amelyből az a jelölt kerül majd ki győztesen akinek az érvényes szavazatok egyszerű többségét sikerül megszereznie. A második fordulóba továbbjutottak személye és sorrendje megfelel a várakozásoknak, meglepetésnek számít azonban, hogy a voksolás a vártnál szorosabb eredményt hozott a továbbjutók között, mivel Robert Ficora a felmérésekben jelzettnél kevesebben, Andrej Kiskára viszont többen szavaztak.

Ugyanakkor a továbbjutó jelöltek által az egyes választókörzetekben elért eredmények az összes szavazat százalékbeli megoszlásánál karakteresebb különbséget mutatnak. Ezt mutatja az is, hogy Robert Fico kormányfőnek az összesen ötven szlovákiai szavazókörzet közül 31-ben sikerült győznie, míg második fordulós ellenfelének csak 12-ben.

A szombati voksolás hivatalos végeredménye szerint a választás első fordulójában a harmadik legjobb eredményt Radoslav Procházka független parlamenti képviselő szerezte meg, az érvényes voksok mintegy 21,2 százalékával. A negyedik helyen a szavazatok 12,9 százalékát megszerezve a szintén függetlenként indult Milan Knazko színművész végzett. A Magyar Közösség Pártja (MKP) által indított Bárdos Gyula, aki a szlovák államfőválasztások történetének első magyar jelöltje volt, az ötödik helyen végzett, ő a szavazatok 5,1 százalékát kapta meg, és ezzel megelőzte a hatodik helyet megszerző Pavol Hrusovskyt akit a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), a Szlovák Kereszténydemokrata Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS) és a Most-Híd szlovák-magyar párt alkotta úgynevezett Néppárti Platform indított és akire a szavazók 3,3 százaléka voksolt. A többi jelölt három százalék alatti eredményt ért el.

Az államfőválasztás első fordulójában meglehetősen alacsonynak bizonyult a választók részvételi aránya, amely 43,4 százalékos volt, és így alatta maradt az előző államfőválasztások 50 százalék körüli részvételi átlagának.

Címlapról ajánljuk

Elkészült a katasztrófavédelem videója a busztragédiáról

A vasárnap hajnali, 12 halálos áldozatot követelő buszbaleset helyszínén a hivatásos tűzoltók, a mentőszolgálat és civil szakemberek összehangolt munkájára volt szükség a roncsok alatt rekedt utasok kiszabadításához – derül ki a katasztrófavédelem által közzétett összefoglalóból.
inforadio
ARÉNA
2026.08.17. hétfő, 18:00
Baranya Sándor
egyetemi docens, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék vezetője
Épül a fenékküszöb Paksnál, indul a Tisza-kormány lakásépítési programja

Épül a fenékküszöb Paksnál, indul a Tisza-kormány lakásépítési programja

Elkezdődött a fenékküszöb építése és a betonelemek beemelése a Dunába Paksnál, a vízszint megemelésére gyors megoldást nyújtó bárkák elsüllyesztése pedig tegnap megkezdődött. Vitézy Dávid bejelentette, hogy elindítja a Tisza-kormány a Wekerle Lakásépítése programot amellyel megfizethető bérlakásokat és kollégiumi férőhelyeket létesítenének. Kármán András pénzügyminiszter arról számolt be, hogy az állam mintegy 100 milliárd forintot takarít meg az M6-os autópálya Érd és Dunaújváros közötti szakaszának üzemeltetésén, miután a kabinet felülvizsgálta a korábbi kormány által előkészített, rendkívül előnytelen koncessziós szerződést. Cikkünk folyamatosan frissül a Tisza-kormány döntéseivel vasárnap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2026. augusztus 16. 13:46
×
×