Infostart.hu
eur:
390.86
usd:
340.08
bux:
120787.85
2026. március 17. kedd Gertrúd, Patrik
Portrait of young woman in downtown city at night
Nyitókép: PIKSEL/Getty Images

Nemcsak több ATM lesz az országban, de a készpénzfelvételi limit is megváltozik

A napokban benyújtották azt a törvényjavaslatot, amelynek alapján minden településen ATM-nek kell lennie. A jogszabálytervezet ugyanakkor az egy művelettel történő készpénzfelvételi limit nagyságát is megváltoztatja.

Április elsején benyújtották a törvényjavaslatot, amelynek alapján minden magyar településen üzemeltetni kell bankautomatát. A jogszabály alapján a készpénzfelvétel limitösszegére vonatkozó előírás is változhat:

„A Magyarországon elhelyezett automata bankjegykiadó gépből készpénz-helyettesítő fizetési eszköz útján fizetési számláról történő készpénzfelvétel fizetési műveleti értékhatárának felső mértéke – a (2) bekezdésben meghatározott eltéréssel – műveletenként százötvenezer forintnál alacsonyabb összeg nem lehet.”

Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy bármely hazai bankautomatából ki kell tudjanak venni egy készpénzfelvételi művelettel legalább 150 ezer forintot. Ez a limitösszeg egyébként a jelenlegi szabályok alapján 75 ezer forint.

Természetesen előfordulhat, hogy adott személynek az érvényben lévő keretszerződése alapján a bankkártyájához kapcsolódó napi készpénzfelvételi limitösszege 150 ezer forint alatt van. Ez az eset kivételt képez a tervezet alapján. Ugyanakkor azt biztosítani kell a kérdéses ügyfeleknek, hogy ezen saját szerződésükből eredő készpénzfelvételi napi limitet megemelhessék legalább 150 ezer forintra – írja a magyarnemzet.hu a Bankmonitorra hivatkozva.

Elsőre nem tűnik eget rengetőnek ez az előírás, hiszen a legtöbb esetben nem vesznek fel a számlatulajdonosok egy tételben ekkora összeget. Ha mégis, akkor pedig számos esetben a bankautomatából jelenleg is kivehető a szükséges összeg.

Mindazonáltal van olyan ATM, amelynél ez a limitösszeg jelenleg kisebb. Az OTP Bank bankautomatáiból ugyanis a többi pénzintézet ügyfele jelenleg egy tranzakció keretében legfeljebb 75 ezer forintot vehet fel. Márpedig a portfolio.hu gyűjtése alapján 2022 végén ez a pénzintézet üzemeltette hazánkban a legtöbb ATM-t, egészen pontosan 1877 darabot.

Miért lényeges?

Alapvetően a 75 ezer forintos limitösszeg mellett a számlatulajdonosok két megbízás keretében hozzájuthatnak 150 ezer forinthoz. Ezzel kihasználható a kérdéses ATM-eknél is a jogszabályi ingyenes készpénzfelvétel.

Ehhez azonban komoly tudatosság kell, hiszen, ha például valaki nem az OTP Bank ügyfele és adott hónapban első alkalommal csupán 50 ezer forintot vett fel, az nem tud az OTP bankautomatájából jelenleg 100 ezer forint készpénzt a második tranzakcióval felvenni. Vagy másik megfelelő limittel rendelkező automatát kell keresnie az érintettnek, vagy meg kell elégednie adott hónapban azzal, hogy összességében 125 ezer forintot tudott díjmentesen felvenni.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.03.18. szerda, 18:00
Rónai Sándor
a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője, a párt képviselőjelöltje
Folyamatosan bombázzák az olajállamokat, európai atomhatalom küld hajókat a Közel-Keletre - Percről percre tudósításunk az iráni háborúról hétfőn

Folyamatosan bombázzák az olajállamokat, európai atomhatalom küld hajókat a Közel-Keletre - Percről percre tudósításunk az iráni háborúról hétfőn

16 napja tart a háború a Közel-Keleten, egyelőre semmi jele a konfliktus de-eszkalációjának. Ma éjjel intenzív támadás érte Szaúd-Arábiát, a Közel-Kelet egyik legerősebb gazdasági és katonai hatalmát, 60 iráni drónt lőttek le a légtérben. Amerikai források szerint Donald Trump elnök fontolgatja, hogy megszállja az iráni olajexportér nagyjáért felelős Harg-szigetet, ha Irán nem áll le a Hormuzi-szoros blokkolásával. Franciaország hétfő este bejelentette, hogy megerősíti közel-keleti katonai jelenlétét és csapásmérő képességét és nyolc hadihajót, két helikopterhordozót és egy repülőgép-hordozót vezényelnek a térségbe.Közben sorra utasítják vissza az országok a részvételt Donald Trump Hormuzi-szorost biztosítani készülő katonai koalíciójában, amellyel kapcsolatban az elnök úgy nyilatkozott ma a Fehér Házban, hogy nem mindenki lelkesedik a tervekért. Izrael állítólag még legalább három hét háborúval tervez. A nap folyamán több támadás is érte az Egyesült Arab Emírségeket, a fudzsairai olajkikötő működését is le kellett állítani. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti háború hétfői fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×