Infostart.hu
eur:
386.17
usd:
331.8
bux:
120651.59
2026. január 15. csütörtök Lóránd, Lóránt
Woman hand is inserting card to atm machine to withdraw or transfer money
Nyitókép: Getty Images

Megvan, első körben hova kerülnek új készpénzautomaták

Az ATM-hálózat országos kiépítéséről tárgyaltak Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterrel a Magyar Bankszövetség képviselői. A szervezet főtitkárhelyettese az InfoRádióban elmondta: az lenne az optimális, ha az olyan külföldi szolgáltatók, mint a Revolut vagy a Wise, megkülönböztetés nélkül részt vállalnának az ATM-telepítési projektben. Ismertette a projekt első fázisát is.

A Magyar Közlönyben hétfőn jelent meg egy kormányrendelet, amely a veszélyhelyzetre, illetve a készpénzhez való hozzáférés fontosságára hivatkozva megtiltja a bankoknak, hogy csökkentsék a bankjegykiadó automaták számát idehaza. Emellett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter azt szeretné, ha minden településen lenne legalább egy ATM. A Magyar Bankszövetség is reagált a bejelentésre.

A szervezet főtitkárhelyettese az InfoRádióban azt mondta, a kormányzati elvárások találkoztak a társadalmi igénnyel abban a tekintetben, hogy az ATM-ek földrajzi lefedettségét növelni szükséges, és ezt a bankszövetség is támogatja.

Sütő Ágnes ugyanakkor felhívta a figyelmet az arányosság fontosságára, és jelezte azt is, hogy az lenne az ideális, ha a magyarországi lakhelyű számlatulajdonosok számára bankkártyát biztosító külföldi székhelyű pénzügyi szolgáltatók megkülönböztetés nélkül részt vállalnának ennek a társadalmi feladatnak az ellátásában. A bankszövetség tehát arra tett javaslatot a Nagy Mártonnal való egyeztetésen, hogy az olyan külföldi, fintech hátterű bankoknak is be kell kapcsolódniuk az ATM-ek telepítésébe, mint például a Revolut vagy a Wise.

Sütő Ágnes kiemelte, hogy

első körben a kétezer főnél nagyobb, de ATM-mel még nem rendelkező települések kaphatnak a bankjegykibocsátó készülékekből, amennyiben a helyi önkormányzat igényli a fizikai elhelyezésüket, illetve tud helyszínt biztosítani az automatáknak.

A Magyar Bankszövetség főtitkárhelyettese hozzátette: nem bankonkénti szerepvállalásról van szó, jelenleg az általános elveket határozzák meg a szabályozásban. Mint fogalmazott, a kezdeményezés célja, hogy a készpénzellátás országos hálózatának fenntartása biztosított legyen, továbbfejlődjön. Sütő Ágnes szerint ugyanakkor az optimális vidékcentrikus készpénzellátási hálózat megvalósítása megköveteli a kormányrendelet rugalmas részletszabályainak a kidolgozását.

Az egyeztetésekkel kapcsolatban a Nemzetgazdasági Minisztérium megerősítette: a bankok képviselői megértették a kormány elvárását és vállalták, hogy első körben a 2 ezer fő fölötti településeken kezdik meg az ATM-ek telepítését. A kormány azt kérte, hogy mielőbb történjen meg az automaták kihelyezése.

"A kormány ezt követően is számít a bankok konstruktív együttműködésére, egyben felhívja a figyelmüket, hogy

második körben az ezer fő fölötti bankautomatával nem rendelkező településeken is kezdjék meg az ATM-ek telepítését"

– hangsúlyozta az NGM.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Dánia: „alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államokkal, Donald Trump: „továbbra is célunk Grönland megszerzése”

Dánia: „alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államokkal, Donald Trump: „továbbra is célunk Grönland megszerzése”

„Alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államok és Dánia között Grönland jövőjéről, de folytatódnak a tárgyalások a vita rendezése érdekében – jelentette ki Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter Washingtonban szerdán éjjel, miután Grönland külügyminiszterének oldalán tárgyalt J. D. Vance amerikai alelnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel. Az Egyesült Államoknak továbbra is célja a Grönland felletti ellenőrzés megszerzése – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök a tárgyalások után.
inforadio
ARÉNA
2026.01.15. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Egyetlen országon a világ szeme: mindenki feszülten várja Trump döntését – Megszólalt az elnök

Egyetlen országon a világ szeme: mindenki feszülten várja Trump döntését – Megszólalt az elnök

Szakadatlan a feszültség a Közel-Keleten. Sajtóhírek szerint Donald Trump több opciót is mérlegelhet egy Irán elleni esetleges katonai beavatkozás kapcsán, miközben a teheráni rezsim brutálisan lép fel az országszerte zajló tüntetésekkel szemben. A német hatóságok arra figyelmeztetik a légitársaságokat, hogy kerüljék el az iráni légteret, a brit kormány pedig ideiglenesen bezáratta teheráni nagykövetségét a Politico értesülései szerint.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×