A rezsicsökkentett gázárnál 2022 óta két számot kell, pontosabban érdemes megjegyezni.
- Augusztus 1-től következő év július 31-ig minimum 1729 köbméter 103 forintos gáz jár. (Budapesten ez a szám 1800 köbméter körül alakul, a gáz fűtőértékétől függően).
- A másik, hogy ez a gázmennyiség, 63645 MJ, ez azért fontos, mert a gázszolgáltatók alapvetően ebben számolnak, és a gázszámlákon is jellemzően ez szerepel.
Aki ennél többet fogyaszt, annak a pluszfogyasztásra majdnem a rezsicsökkentett ár nyolcszorosát, egész pontosan 767 forintot kell fizetnie.
A 24.hu most annak járt utána, hogy az eddigi fűtési szezonban kik és miért kaptak a tavalyihoz képest szokatlanul magas számlákat.
Éves elszámolás
Azt írják, több olvasójuk jelezte, "ismét porszem kerülhetett a gépezetbe" – ugyanis az őszi éves elszámolásúak kaphattak versenypiaci árat is tartalmazó számlát annak ellenére, hogy éves szinten belefértek a rezsicsökkentett mennyiségbe.
Az MVM szerint ennek az lehet az oka, hogy bár az ügyfél két leolvasás között – egyéves időtávon – kevesebbet fogyaszt, mint a kedvezményesen felhasználható mennyiség, ám,
ha a kedvezményes év fordulója és a leolvasás között eltelt néhány hónapban mégis az erre az időszakra adható kedvezményes mennyiségnél többet fogyasztott, akkor az elszámoló számla akár piaci árat is tartalmazhat.
Ugyanakkor az is szerepet játszhat a vitatott számlák kiadásában, ha az átalánydíjas fogyasztó nem diktálta be augusztus elején a július 31-ei (a gázévet lezáró) óraállását, illetve augusztusig még a fűtési hőmérsékleti tényezőkön alapuló jelleggörbés becslést alkalmazták az esetükben, és csak augusztustól vették figyelembe a már fixen rögzített havi mennyiségeket. Emiatt „eltolódhatott” az éves fogyasztáson belüli arány, vagyis az augusztus utáni időszakra több eshetett, mint a rezsicsökkentett áron járó havi fix mennyiségek.
Szemléletes számlapélda
Egy olvasónak október közepén van az éves leolvasása, elszámolása. 2023-ban az éves elszámoláskor 1486 köbméter (csaknem 52 ezer megajoule) éves fogyasztást mértek nála, amit – mivel átlagfogyasztás alatt volt – rezsicsökkentett áron számoltak el neki. Viszont a 2024-es elszámolásában felbukkant a versenypiaci ár is, miközben csupán 2 köbméterrel nőtt az éves fogyasztása az előző évhez képest (kicsivel több mint 52 ezer megajoule lett) – ez pedig még mindig bőven az átlagfogyasztás alatt van. Az éves fogyasztásából több mint 900 megajoule-nyi mennyiséget vettek átlagfogyasztás feletti, versenypiaci áron, ami miatt bő 20 ezer forinttal magasabb összegű elszámoló számlát kapott, mint tavalyelőtt, holott a fogyasztása alig emelkedett.
A számlán még az látszott, hogy a július 31-éig tartó időszakot rezsicsökkentett áron számolták el neki, viszont az augusztus 1. és az októberi leolvasás közötti időszakra az MVM által az éves mennyiségből becsült mennyiségből a havi fogyasztási elosztás alapján határozták meg, mennyi lehet a rezsicsökkentett rész. Mivel az augusztustól becsült fogyasztás több lett, mint a fogyasztási elosztás alapján járó havi rezsicsökkentett mennyiségek, ezért a fölös részre versenypiaci árat alkalmaztak.
Ez ugyan a jogszabálynak megfelel, viszont a jogalkotó szándéka aligha lehetett az, hogy valaki versenypiaci árat fizessen az átlagfogyasztás alatt.
Reklamáció
Az illető az MVM-hez fordult, és december közepén arról értesítették, hogy bár a cég helyesen számolt, „méltányosságból” mégis sztornózták a bő 20 ezer forintos számlát, ami versenypiaci árat tartalmazott, és helyette rezsicsökkentett áron számolják el neki a teljes éves gázmennyiséget.
Nagycsaládos kedvezménynél is lehet buktató
A lap másik példája egy négy gyermeket nevel ő anya története. Nagycsaládos kedvezményre jogosult, így neki további 900 köbméter jár rezsicsökkentett áron, naptári évente. Valamivel több mint 2100 köbméter volt az éves fogyasztásuk, vagyis jócskán a rezsicsökkentett árú sávon belül maradtak. A leolvasás náluk november elején van. Az anya nem diktált óraállást augusztus elején, mert nem tudott róla, hogy kellett volna, így
nekik is becsléssel állapították meg, hogy az éves fogyasztásukból mennyit vesznek figyelembe augusztus előtt és után.
Mivel az utóbbi mennyiség meghaladta a havi fogyasztási elosztás alapján járó mennyiséget, így csaknem 3300 megajoule fogyasztást versenypiaci áron számoltak el nekik, ami miatt 82 ezer forint fizetendőről kaptak értesítést. Ezen túl a havi fizetendő átalányt is felemelték, így az új havi részszámlákon is a szokásosnál nagyobb összeg szerepelt.
Ő is reklamált, és szintén sikerrel járt – sztornózták a számláit, korrigálták az elszámoló számláját, és az első részszámláját is, így végül 38 ezer forint túlfizetésben van jelenleg.
Az MVM a 24.hu-nak azt írta, hogy bár számláikat a jogszabályoknak és az üzletszabályzatukban foglaltaknak megfelelően állítják ki, amennyiben az ügyfelek olvasóinkhoz hasonló éves elszámoló számlát kaptak, vegyék fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálatukkal.
A javítás tehát nem rendszerszintű, nem automatikus – az érintetteknek reklamálniuk kell, hogy az energiaszolgáltató korrigálhassa a számlájukat.
Most akkor kell diktálni július 31-én?
Az egyszerű válasz az, hogy érdemes.
Az MVM tájékoztatása szerint ugyanis az egyenletes részszámlázás esetén nem kötelező a kedvezményes év fordulóján a diktálás, de a lehetőséget minden ügyfélnek biztosítják (augusztus 1. és 5. között), és erről a weboldalunkon is tájékoztatást adtak augusztusban. (Ember legyen a talpán, aki ezt megtalálja a cég honalpján.)
Hozzátették: amennyiben nem diktál a fogyasztó augusztus elején, akkor becslés alapján számolják el az augusztus előtti és utáni időszak fogyasztásmegoszlását. Sőt, az MVM oldalán azt is írták: „nem szükséges diktálnia azoknak, akiknek az éves fogyasztása a kedvezményes mennyiség alatt van.”
Mi van a diktálósokkal?
A képet tovább árnyalja, hogy az idei ősz jóval hidegebb volt, mint a tavalyi, sőt az átlagnál is, így a fix havi kedvezménybe több olyan diktálós sem fért bele, akinél a korábbi, hőmérsékleti tényező alkalmazása esetén ez lehetséges lett volna. Jellemzően az 1500-1900 köbméter között fogyasztókról van szó, de az ő esetük már egy másik, még egy kicsivel bonyolultabb történet.