Regős Gábor arra emlékeztetett, hogy ez már a harmadik olyan adat, amely magyarázhatja a harmadik negyedéves GDP-adatot, hiszen az ipar és a kiskereskedelem ugyancsak gyenge számokat produkált szeptemberben. Mint mondta, az építőipar rossz teljesítménye azért meglepő, mert az előző hónap végén a rendelésállomány 24,2 százalékos növekedést mutatott. "Ha a rendelések volumene negyedével magasabb, mint korábban volt, akkor azért abból növekedésre számítottunk volna" – magyarázta a Gránit Alapkezelő vezető elemzője.
Azt is elmondta, hogy a két építményfőcsoport, az épületek és az egyéb építmények esetében a rendelésállomány, illetve a teljesítmény között gyakorlatilag semmilyen kapcsolat nincs. Az épületek építése két százalékkal csökkent, miközben a rendelésállomány itt 2,9 százalékkal volt alacsonyabb.
Ellenben az egyéb építmények esetében a termelés 17 százalékos visszaesésével szemben 51,4 százalékkal magasabb volt a rendelésállomány.
"Nem biztos, hogy most csak a keresleti oldalban kell keresni az okokat. Bár lehet például az is, hogy bizonytalan gazdasági helyzetben a megrendelők halasztgattak el beruházásokat, vagy azt mondták: nem kell ezzel most annyira sietni. Ez pedig nyilván az ágazat teljesítményén nyomot hagy" – próbált magyarázatot találni az ellentmondásra az elemző.
Arról is beszélt, hogy a rendelésállomány most még kedvezőbb képet mutat, mint az előző hónapban: 36 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. Ez alapján már arra lehetne számítani, hogy a termelés is növekedni fog, de ehhez három tényező kellene – tette hozzá Regős Gábor –, egyrészt szükség lenne az uniós forrásokra, másrészt javulnia kellene az általános gazdasági helyzetnek.
"Ez azt jelenti, hogy a cégek bátrabban mernének beruházni, jobban látnák a beruházások értelmét" - magyarázta az elemző.
A harmadik tényező is legalább ennyire fontos, az építőanyagok árak is túlzott növekedése. Ezek a KSH adatai alapján az inflációnál nagyobb mértékben emelkedtek: negyedéves alapon 0,9 százalék, míg éves alapon 5,4 százalék volt a drágulás. Regős Gábor úgy véli: "A nagyon magas árszínvonal, ami az építőiparban kialakult, mindenképpen visszafogja a keresletet, akár a cégeknél számolgatják a megtérülést, akár a háztartásoknál."