Az idei nyár is megmutatta, hogy el kell tenni az esővizet, szemléletet kell váltanunk, nem az a lényeg most már, hogy amikor esik, azt minél gyorsabban elvezessük, hanem az, hogy amikor esik, akkor azt felfogjuk, tároljuk, és okosan, hosszabb idő alatt tudjuk elhasználni – mondta a Wavin Magyarország marketingmenedzsere.
Szivacsváros
Ronyecz Nóra arról is beszélt az InfoRádióban, hogy mi is az a szivacsváros. Ez azt jelenti, hogy a városokban minél több zöld területet hoznak létre, és ezt nemcsak a felszínen, hanem akár kék-zöld tetők formájában, illetve minden zöld felszín alatt létrehoznak úgynevezett szikkasztó mezőket, amelyek tárolják vagy lassabb idő alatt vezetik el az esővizet.
A szenzorokat digitálisan tudják vezérelni,
csapadék-előrejelzésnek megfelelően állítható, hogy a tetőbe beépített szikkasztómezők mikor ürüljenek, illetve mikor tározzanak.
Ezek tulajdonképpen műanyag rekeszek, amelyeket zöldfelület vagy akár úttestek alá is lehet telepíteni. Ezek arra szolgálnak, hogy a hirtelen lezúduló vizet elraktározzák. Márpedig ilyen hirtelen záporok manapság egyre gyakrabban fordulnak elő.
"Amit a talaj, a föld nem tud egyszerre felvenni, az ezekben rövid időre tárolódik, ez a rácsszerkezet helyet biztosít a víz számára, hogy legyen ideje lassan elszivárogni. A szikkasztómezők aztán okosan, fóliával burkolva akár szikkasztó-tározó kombinációvá is alakíthatók, és például egy családi ház kertjében nemcsak a lezúduló csapadék hosszabb időn keresztül történő felhasználását teszik lehetővé, hanem a tározókapacitást kihasználva akár az öntözést is" – mondta Ronyecz Nóra, és hozzátette, az esővíz-gazdálkodás terén Magyarországon még van hová fejlődni, de Kelet Európában már vannak jövőbe mutató megoldások.