eur:
407.43
usd:
380.14
bux:
76250.51
2024. november 8. péntek Zsombor
Szakemberek a Paksi Atomerőmű négyes reaktorának vezérlőtermében 2019. június 25-én.
Nyitókép: Szakemberek a Paksi Atomerőmű négyes reaktorának vezérlőtermében 2019. június 25-én. MTI/Sóki Tamás

Kevesebb, mint felére esett a Paksi Atomerőmű termelése

Két üzemi esemény és egy tervezett karbantartás okozza a visszaesést, viszont a napsütés és az átlagosnál alacsonyabb energiafelhasználás viszont segít.

Névleges teljesítménye kevesebb, mint felére csökkent hétfőn a Paksi Atomerőmű termelése, miután a 2. blokk közel egy hónapja tartó főjavítása miatt alacsonyabb termelést egy műszaki hiba és a villamosenergia-rendszer szabályozását szolgáló leterhelés tovább csökkentette – írja a Portfolio.

Több órára 900 megawatt (MW) alá csökkent a 2026,6 MW elektromos összteljesítményű Paksi Atomerőmű termelése hétfőn délelőtt 11 órakor azt követően, hogy az erőmű 1. blokkját 50 MW-tal leterhelték az erőmű úgynevezett tercier rendszerszabályozásban való részvétele következtében.

A rendszerszabályozás érdekében végrehajtott termeléscsökkenés aznap délután 4 óra előtt véget ért, és azóta az 1. blokk ismét névleges teljesítményen üzemel. Az erőmű termelésének visszaeséséhez ugyanakkor jóval nagyobb mértékben járult hozzá az, hogy ugyanezen a napon reggel 6 óra után pár perccel a 3. blokk termelése teljesen leállt védelmi működés következtében, ami több mint 500 MW-tal csökkentette az erőmű termelését.

A rendszerirányító adatainak tanúsága szerint a szakemberek délután-este elkezdték fokozatosan növelni a kiesett 3. blokk termelését, de kedd reggel nyolckor még mindig a névleges teljesítménye kevesebb mint felén termelt.

A 2. blokkot már február 16-án éjfélkor leállították a március 13-án is tartó tervezett főjavítás miatt, ezáltal ugyancsak több mint 500 MW-tal mérsékelve a hazai nukleárisenergia-termelést.

Az ellátás biztosítása szempontjából kedvező, hogy a halmozott hétfői paksi termeléscsökkenés olyan időszakban állt elő, amikor az országos áramfogyasztás a hétköznapokon megszokottnál jóval alacsonyabban alakult, a gyenge áramigény vélhetően azzal függ össze, hogy a március 15-i nemzeti ünnep ezúttal a hét közepére esik, így sokan szabadságot vettek ki.

A viszonylag alacsony felhasználást az említett időszakban mintegy 85 százalékban hazai erőművek fedezték: a napsütéses időnek köszönhetően a legnagyobb arányban a naperőművek (35 százalék), a Paksi Atomerőmű (20 százalék), a gázerőművek (17 százalék), a barnakőszén-/ligniterőművek (4 százalék), valamint a szélerőművek (4 százalék).

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.11. hétfő, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
Nincs megállás az Egyesült Államokban

Nincs megállás az Egyesült Államokban

Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Mol ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. A két vállalat részvényárfolyama csak mérsékelt elmozdulásokkal reagált a jelentésekre - az OTP emelkedett, míg a Mol esett. Közben a nemzetközi hangulat vegyesen alakul, Európában estek a tőzsdék, az USA-ban azonban emelkedést láttunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×