eur:
393.76
usd:
367.89
bux:
66376.55
2024. április 24. szerda György
Fehér gólya (Ciconia ciconia) repül villanyvezetékek felett a Zala megyei Zalakomáron 2020. március 3-án.
Nyitókép: MTI/Varga György

Egyre kevesebb gázt "eszünk" – de mi a helyzet a villannyal?

A MEKH friss éves adatokkal állt elő.

Júniusban a belföldi földgázfelhasználás 2 százalékkal csökkent, a villamosenergia-felhasználás 14,2 százalékkal nőtt a tavalyi azonos időszakhoz képest - közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH).

A primer (megújuló és nem megújuló energiahordozók) felhasználása majdnem 9 százalékkal bővült egy év alatt, ezen belül a szén- és földgázfogyasztás csökkent, a kőolajé és a megújuló energiaforrásoké nőtt.

A villamosenergia-felhasználás több mint 14 százalékkal haladta meg a tavaly júniusit.

A primer energiatermelés ugyanekkor csaknem 10 százalékkal volt magasabb. Ezen belül csak a földgáz kitermelése csökkent, a kőolajé és a széné nőtt, akárcsak a megújuló és a nukleáris energia előállítása.

A 3136 gigawattóra bruttó villamosenergia-termelés 45,4 százaléka nukleáris eredetű, földgázból 20,9 százalék, szénből és széntermékekből 7,5 százalék, megújuló forrásokból 25 százalékát származott. Utóbbi 67,7 százalékát a nap, 20,5 százalékát a biomassza, 3,8 százalékát a szél, 3,2 százalékát a víz, 2,9 százalékát a biogáz, és 1,8 százalékát a kommunális hulladék biztosította.

Tavaly júniushoz képest a víz, a biomassza, a nap és a kommunális hulladék részaránya nőtt, a biogáz és a szél hozzájárulása csökkent a termelésben. A termelési, fogyasztási, készletezési, behozatali és kiviteli adatokat tartalmazó havi statisztikák a MEKH honlapján olvashatók.

A júniusi jelentésből az is kiderül, hogy az első fél évben a belföldi termelés 2,6 százalékkal nőtt éves összevetésben. Júniusban az energiahordozók behozatala 8 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, a kivitel pedig 33 százalékkal csökkent a hivatal tájékoztatása szerint.

Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×