Már nincs kőbe vésett, ortodox közgazdaság, mert az állandó változásban van, így mindig unortodox - írta Matolcsy György jegybankelnök a növekedés.hu portálon megjelent írásában, amely egyben a második része a fentartható felzárkózásról szóló okfejtésnek.
18 pontos listájában többek között kiemelte: az új közgazdaság hálózatos, platform jellegű, mint a gazdaság és a társadalom, nem örök törvényekre épül (például láthatatlan kéz, önszabályozó piac, infláció és béremelkedés), hanem gyorsan változó tudás-hálózatokra és platformokra.
A jegybankelnök megjegyezte: a közgazdasági összefüggések egyre gyorsabban változnak, ezért egyre több területen és egyre több változás mérése szükséges, a ma használt mérőszámok mellett és helyett újakra van szükség. Az új iránytű a hosszútávú fenntarthatóság, ahol az egyensúlyi növekedés mindkét részét - az egyensúlyt és a növekedést is - a mainál szélesebb körben, gyorsabban és megbízhatóbban kell mérni - fejtette ki.
Rámutatott:
az új közgazdaságban megváltozik az állam szerepe.
Az államok - külön-külön és együtt - rendelkeznek csak a képességgel, hogy gyorsítsák a hosszútávú fenntartható működésre való átállást. Ezt kétirányú, egymást erősítő működéssel érhetik el: a tudás forradalmának gyorsításával és a gazdaság fenntartható irányba terelésével.
Arra is kitért, hogy a digitális átállás és a zöld átmenet, az oktatás és az egészségipar, a családok és a közösségek, valamint a közvagyon és a kulturális vagyon megóvása és megerősítése kerül az állami működés középpontjába.
A fenntarthatóság az emberi civilizációról szól, ezért a fenntartható közgazdaság középpontjába az emberi kapcsolatok kerülnek - zárta gondolatsorát.