eur:
413.95
usd:
396.77
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay.com

Hosszú évek óta nem volt ilyen borús a kép

Az első negyedévben 180 milliárd forintos mínusszal zárt a kormányzati szektor, ilyen rossz egyenlegre 2015 óta nem volt példa az év első három hónapjában – mondta az InfoRádiónak a Portfolio elemzője.

Komoly méretű deficitről lehet beszélni a korábbi évek első negyedéves adataihoz viszonyítva, ami számszerűsítve 180 milliárdos mínuszt jelent, és a GDP 1,5 százalékos veszteségének felel meg – emlékeztetett Csiki Gergely elemző, megjegyezve: a 2015-ös év első negyedévében volt hasonlóan kimagasló mértékű a hiány.

A Portfolio munkatársa kifejtette: márciusban már éreztette hatását a koronavírus-válság; egyfelől a járvány terjedésének szektorokat érintő hatása, de a meghozott korlátozóintézkedések is érintették a gazdaság alakulását. Valamint, hogy a kormány márciusban már döntött olyan intézkedésekről, amik érintették a költségvetés kiadási oldalát. Megfigyelhető volt, hogy

a bevételek nagyon mérsékelt mód növekedettek,

év/év alapon csupán 2,4 százalékkal, a kiadások viszont 400 milliárdot meghaladó mértékben, közel 10 százalékkal – magyarázta.

Csiki Gergely hozzátette, a kiadási oldal elszaladásának legfőbb oka, hogy

az egyéb kiadások 25 százalékos növekedést mutatnak

a 2019-es első negyedéves adathoz képest, és mintegy 1000 milliárd forintban teljesültek a korábbi 850 milliárd forint után. Valamint jelentősen és gyors ütemben emelkedtek a munkavállalói jövedelmek és kamatkiadások esetében a kifizetések, miközben a bruttó állóeszköz-felhalmozás, vagyis a kormányzati szektor beruházásai visszaestek, és csak 330 milliárd forintot értek el, míg 2019-ben 360 milliárd volt ennek az összege, tehát egy 9 százalékos visszaesés tapasztalható.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×