Akár rövid, akár hosszú távra divat ma már a munkaerő-kölcsönzés, hogy melyiket választják a foglalkoztatók, attól is függ, milyen okból keletkezik az erőforráshiány.
A kialakult helyzetről a Világgazdaságnak nyilatkozó Berta Péter cége, a WHC Személyzeti Szolgáltató Kft. tavaly 15,1 milliárd forint árbevételt ért el a piacon.
"Több százmilliárdos iparágról van szó, amely volumenében évről évre növekedést mutat. Ennek oka többek között az elmúlt években tapasztalt egyre fokozódó munkaerőhiány, ami miatt a cégeknek egyre nagyobb az igényük a humánerőforrást biztosító szolgáltatók tevékenységére" - világított rá Berta Péter.
Úgy látja,
a munkaerő-kölcsönzés az erőforrás-biztosítás egyik népszerű formája, mert leveszi a cégek válláról a munkaerő-toborzás és -foglalkoztatás terhét.
A munkaerőhiány következtében - mint rámutatott - egyre több cég érte el saját toborzási kapacitásainak határait, így ezt a feladatot a szolgáltatókra bízza.
A munkaerő-kölcsönzés ma már minden iparágban megtalálható, ahol munkaerőre van szükség, hiszen a szolgáltatás célja az erőforrásigények kielégítése és az álláskeresők munkához segítése - tette hozzá.
A kölcsönzés leginkább a fizikai munkakörökben van jelen, főképp gyártó-, mezőgazdasági és kereskedelmi munkásokat keresnek, de
a szellemi munkakörök betöltésére is egyre több embert keresnek szolgáltatókon keresztül,
például egyre több könyvelőt, pénzügyi szakembert is keresnek.
Az időszak egyébként pár hónaptól több évig terjed, pár hónapra a kereskedelmi és az agrárszektor keres embereket, évekre a gyártók.