Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 9,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben 3,6 százalékkal haladta meg az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az egy évvel korábbi adatokat.
A január-júniusi időszakban a forgalom volumene - szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint - 5,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 2,8, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 8,2, az üzemanyag-kiskereskedelemben 5,7 százalékkal haladta meg az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene a 2015. január-júniusi időszak adatait.
A júniusi kiskereskedelmi adatokra vonatkozó második becslését augusztus 25-én közli a KSH.
Tartós maradhat a bővülés
Egyebek mellett a reálbérek növekedésének, a foglakoztatás emelkedésének, valamint a fogyasztás erősödésének köszönhetően az év további részében is tartós maradhat a kiskereskedelmi forgalom bővülése az MTI-nek nyilatkozó makrogazdasági elemzők szerint.
A KSH legfrissebb közlése szerint júniusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 5,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője éves átlagban 5 százalék körüli kiskereskedelmi forgalomnövekedésre számít, a tavalyi 5,8 százalékos bővülés után.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a kiskereskedelmi forgalom bővülése júniusban a munkanaphatással kiigazított index alapján nem változott az előző hónaphoz képest, azonban a szektor így is várakozásokon felül teljesített.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank makrogazdasági elemzője az év második felében is a mostanihoz hasonló ütemű növekedést, az év egészében pedig 5 százalékot meghaladó bővülést vár. Hozzátette: az idén a háztartások fogyasztása lehet a GDP növekedés elsődleges motorja.