Infostart.hu
eur:
376.8
usd:
318.89
bux:
126534.75
2026. március 1. vasárnap Albin
Nyitókép: Pixabay

Minden eddiginél látványosabb extrát kapnak az autók

A Toyota által kidolgozott eljárással szabadon módosítható az autó színe, ráadásul átfestés helyett elég hozzá némi hő és fény.

Az autókat érintő folyamatos fejlesztések sorában a legújabb dili a karosszéria változtatható színárnyalata, így a habókos megjelenést bármikor formális megjelenésre cserélhetik a tulajdonosok - írja a Vezess.hu.

Eddig a BMW járt élen ezen a téren, a Vision Dee tanulmányon mutatták be a 32 szín megjelenítésére képes karosszériaborítást.

Ennél a megoldásnál ugyanazt az "anyagot" használja a BMW, mint amit az e-könyv-olvasók kijelzője. Ez egy relatíve vastag, körülbelül 1 milliméter vastag fólia, amiben a pigmentek tartalmazó mikrokapszulák elektromosság hatására elfordulnak, megváltoztatva ezzel a színüket.

Ezt a technológiát igyekszik leelőzni a Toyota a saját technológiájával, ami eltérő, és nem is működik gombnyomásra. A japánok által bemutatott megoldással a színváltás nem végezhető el házilag, viszont jóval gyorsabb, költséghatékonyabb és környezetbarátabb opció, mint a lemezek újrafényezése, ráadásul bármikor, tetszőleges gyakorisággal végrehajtható.

Két évig tartott a fejlesztés, idén szabadalmaztatták a technológiát, melynek alapját színváltó pigmenteket tartalmazó festék adja. Ha felmelegítik és különleges lámpákkal besugározzák, képes megváltoztatni a színét.

Az új árnyalat a hőmérséklettől és a fény hullámhosszától függ, azaz kiszámítható és megválasztható.

Ugyan a kivitelezéshez szükséges berendezés még nem létezik, ez a jövőben változhat: akár fixen telepített kamrákban programozzák újra a színt, akár mobil melegítő és besugárzó eszközöket alkalmaznak, a lényeg nem változik.

Mint írják, ahhoz, hogy a technológia sorozatgyártásba kerülhessen, még számtalan kérdést kell megválaszolni, a buktatókat kiküszöbölni.

Címlapról ajánljuk
Olajtankert bombáztak le az irániak, beleremeghet a világ kőolajpiaca

Olajtankert bombáztak le az irániak, beleremeghet a világ kőolajpiaca

Miután Irán közölte, hogy válaszul az amerikai–izraeli légitámadásokra lezárják a világ egyik fő „kőolaj-ütőerét”, a Hormuzi-szorost, iráni rakétatalálat ért egy olajtankert. A világ kőolajpiacán nagy változások jöhetnek, akár nagy áremelkedés is elképzelhető. A magyar kormány szerint ebben a kiélezett helyzetben különösen fontos, hogy Ukrajna újraindítsa a szállítást a Barátság kőolajvezetéken Magyarország felé.
inforadio
ARÉNA
2026.03.01. vasárnap, 18:00
Kis-Benedek József
biztonságpolitikai szakértő
Új vezetők vették át Iránt, Teherán súlyos támadás alatt, milliós városokra záporoznak a rakéták - Percről percre tudósításunk az iráni háborúról

Új vezetők vették át Iránt, Teherán súlyos támadás alatt, milliós városokra záporoznak a rakéták - Percről percre tudósításunk az iráni háborúról

Tegnap reggel megtámadta az Egyesült Államok és Izrael Iránt, a cél az iszlamista rezsim megbuktatása, az atomprogram és a ballisztikus rakétaprogram leszerelése. Irán ma reggel hivatalosan is megerősítette: meghalt Ali Hámenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője. Az ország irányítását egy háromfős testület veszi át. A háború folytatódik: az Iszlám Forradalmi Gárda Hadtest a szomszédos országokat bombázza, támadás érte ma Izraelt, Irakot, Jordániát, az Egyesült Arab Emírségeket, Katart, Kuvaitot és Bahreint is. Dubajt és Dohát majdnem olyan intenzíven rakétázza Irán, mint Izraelt - az emírségekben már legalább hat rakéta / drón talált be és halottak is vannak. Iránban tízezrek vannak az utcákon, akik bosszúért tüntetnek, Pakisztánban és Irakban az amerikai követségek épületeit támadják helyiek. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×