eur:
411.25
usd:
392.1
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Azt hitte, a legmelegebb október volt a mostani? Tévedett!

Az idei október a harmadik legmelegebb volt 1901 óta.

Az októberi középhőmérséklet országos átlagban 14,1 Celsius-fok volt, ami 3,4 fokkal haladja meg az 1991-2020-as évek átlagát.

Országos átlagban a harmadik legmelegebb október volt az idei, de az Alpokalján és helyenként a Dél-Dunántúlon a legmelegebb lett 1901 óta. Az ország legnagyobb részén 13 és 15 fok között alakult a középhőmérséklet, de a déli országrészben többfelé 15 fok felett volt a havi átlagérték.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat elemzése szerint az 1901 óta legmelegebb szeptemberrel együtt az ősz első két hónapjának átlaga 16,8 fok volt, ami 1,4 fokkal haladja meg a második legmelegebb 1932. és 1942. évi értéket.

Ha a november nem lesz országosan legalább 1,5 fokkal hidegebb, mint az 1991-2020-as átlag, akkor az idei ősz lesz a legmelegebb a XX. század eleje óta

- olvasható a Facebookon megjelent összegzésben.

Az elemzés szerint az októberi csapadék országos átlagban az eddig beérkezett adatok alapján 55,4 milliméter volt, ami átlagközeli érték, 9 százalékkal haladja meg az 1991-2020 közötti évek 51 milliméteres átlagát. A legkisebb, 20 milliméter alatti havi csapadék az Alföld délkeleti részén esett, míg a csapadékosabb hegyvidékeken 100 milliméter feletti csapadékösszeg is előfordult.

Az év első tíz hónapjának csapadéka országosan közelíti a 600 millimétert, országon belül viszont nagy különbségek alakultak ki. Az Alföld középső és déli részén helyenként még 350 milliméter csapadék sem esett október végéig, míg a legcsapadékosabb Kékestető már elérte az 1134 millimétert - írták.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Elindult Oroszország megtorlása: interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Elindult Oroszország megtorlása: interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-et ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×