A világjárvány egyik rizikótényezője, hogy a fiatalok tartósan a monitoron keresztül látják önmagukat – mondta érdeklődésünkre Holcsik Erzsébet klinikai gyermek- és ifjúsági szakpszichológus, aki a témában tanulmányt is írt.
„Az izoláció és amellett, hogy nem élhetik a saját ritmusuk szerint az életüket, ez még plusz stresszfaktorként jöhet erre a helyzetre rá a kamaszoknál. Azért náluk, mert ez az az életkor, amelyben sokkal érzékenyebbek vagyunk mindenféle visszajelzésre, ami rólunk érkezik, és ennek nem megszokott, természetes közege ez a videós felület” – mondta Holcsik Erzsébet.
A szakpszichológus szerint
ha egy kamasznak szélsőségesen megváltozik a viselkedése vagy a külseje, akkor az a szorongás jele lehet.
„Azoknál lehet ez még ráadásprobléma, akik egyébként is valamilyen alapvető hangulati nehézséggel küzdenek, vagy akár a családi helyzetükből adódóan veszélyeztetett csoportba tartoznak, mert egyébként is van valamilyen pszichés megterheltségük” – mondta a szakértő.
Holcsik Erzsébet szerint a problémák megelőzésének, kezelésének egyik legjobb módja, ha a szülő megbeszéli azokat a gyerekével. A kommunikációt pedig elősegítheti, ha felvállalja saját nehézségeit, sebezhetőségét és akár esendőségét is.