Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Nyitókép: Unsplash

Levegő Munkacsoport: percről percre változik a fővárosi levegő minősége

A feltámadó szélnek köszönhetően némileg javult a fővárosi levegő minősége, de még mindig nem mondható egészségesnek. A Levegő Munkacsoport szerint a járművek 10 százaléka felelős a közlekedésből származó városi légszennyezettség 60-70 százalékáért.

Budán és a belvárosban kiváló, illetve jó, míg Pest többi részén megfelelő, vagy szennyezett volt a levegő szerda délután.

„A mérések alapján percenként változik a levegő minősége attól függően, hogy felerősödik vagy éppen elgyengül a szél, tehát a légmozgások nagyban befolyásolják az eredményeket” – mondta az InfoRádióban Szegő Judit, a Levegő Munkacsoport projektvezetője.

Hozzátette, amikor szélcsendesebb az idő, hűvösebb van és az emberek befűtenek reggel és este, a közlekedés viszont pörög, az még szinte télies levegőminőséget eredményez nem csak a városokban, hanem akár a falvakban is, főként a fűtés miatt. De

„ha szabadtéren sétálunk és az érzékszerveinkkel érezzük a szennyezést, az sokkal pontosabb eredmény, mint a mérőállomásoké”

– jegyezte meg. A Levegő Munkacsoport az elmúlt évtizedekben számos javaslatot tett a szennyezés csökkentése érdekében, és volt, amelyiket figyelembe is vették a városvezetők. A projektvezető elmondta, a dugódíj ötlete ugyan még nincs teljesen elvetve, de az alacsony kibocsátású övezetek bevezetése nagyon apránként ugyan, de mintha haladna.

Szegő Judit szerint a járművek legszennyezőbb 10 százalékát kellene kitiltani a városból, esetleg konszolidációs pontok beiktatásával, mert a gépek ezen kis csoportja adja a városok közlekedési eredetű légszennyezésének 60-70 százalékát.

A fővárosban és az agglomerációban élők szervezetét a légszennyezettség mellett a ciprus és tiszafafélék, valamint a nyárfa és a juhar magas pollentartalma is megterheli.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×