Vírusos fertőzés miatt pusztulhatott el több mint 5 tonna ezüstkárász a Velencei-tóban az elmúlt időszakban, erre következtetnek az esetet kivizsgáló szakemberek - írja a blikk.hu, a lappal Dérer István, a Magyar Országos Horgászszövetség főigazgatója osztotta meg az eredményeket.
A szakértő szerint fordult már elő hasonló jelenség a hazai vizekben. A különféle vírusok a vizet tavaszi melegedésével rendszeresen megtámadják a halakat, hasonlóan ahhoz, ahogyan az embereket is tömegesen ledönti az influenzajárvány.
Azzal kapcsolatban, hogy az emberi vírusokhoz hasonlóan a halak kórokozói is kimutathatók-e a vízből, a MOHOSZ főigazgatója azt mondta, hogy utóbbiakról
sokkal kevesebb információ áll a kutatók rendelkezésre, így a diagnosztizálásuk és a kimutatásuk is sokkal nehézkesebb.
Előző hétvégén önkéntesek szedték ki a vízből az elhullott halakat, akkor még sokkal rosszabbnak tűnt a helyzet. Azonban Dérer István szerint most már alig találnak új elpusztult kárászokat, így szerinte lassan vége van a halhullásnak.
Az elpusztult állatok látványa riasztó lehetett a tó környékén élők számára, ezért is láttak napvilágot különféle találgatások arról, hogy valamilyen szennyező anyag kerülhetett a vízbe. Azonban a szakember leszögezte:
ha így lett volna, akkor más halfajták is tömegesen pusztultak volna el, most viszont kifejezetten csak ezüstkárászok, azon belül is hasonló méretű példányok bukkantak fel.
Így a kezdetektől sejtették, hogy valamilyen fajspecifikus kórokozó állhat a háttérben.
Dérer István kijelentette, hogy a betegség emberre nem veszélyes, így ha nem lép fel más haváriajelenség, semmi akadálya annak, hogy a helyi összefogással és a tó öntisztító képességével megtisztult tavon elinduljon majd a főszezon.