A kuvaiti Dasman Diabetes Institute szakemberei szerint bár számos bizonyíték van arra, hogy az alváshiány milyen egészségügyi problémákat okoz, a konkrét mechanizmusokról még mindig keveset tudni.
A kutatók ezért arra törekedtek, hogy megértsék az alváshiány hatását a keringő immunsejtekre – a monicitákra – és arra, hogy ez miként függ össze a gyulladással.
A Journal of Immunology szaklapban megjelent tanulmány szerint a kutatók 276 egészséges felnőttet vontak be változó testtömegindexük (BMI) alapján, akik közül 237-en fejezték be a vizsgálatot. A szakértők elemezték az alanyok alvási szokásait, és figyelték a vérüket a különböző monocita-alcsoportok szintjére, valamint a gyulladásos markerekre kiterjedő vizsgálatban. A tanulmány megállapította, hogy az elhízott résztvevők alvásminősége szignifikánsan rosszabb volt, mint a soványabb társaiknál, valamint magasabb volt a krónikus gyulladás is a szervezetükben - írta a 24.hu.
Emellett több nem klasszikus monocitával is rendelkeztek, ami alacsonyabb alvásminőséggel és megnövekedett gyulladásos markerekkel korrelált.
A súly fontosságáról megbizonyosodva egy második vizsgálatot is elvégeztek, amely során 5 sovány, egészséges felnőtt adott vérmintát egy 24 órás alvásmegvonásos időszak után. Néhány nappal később, amikor már kipihentek voltak, ismét vettek tőlük vért. Az eredmények pedig azt mutatták, hogy már egyetlen alvásmegvonással töltött nap is megnöveli a monociták mennyiségét a vérben, ami gyulladást válthat ki. A vékony résztvevők értékei megközelítették az elhízott, rosszul alvó önkéntesek értékeit.