eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Close up businessman hand electronic Signature on Tablet by Stylus. Write business agreement of contract. Man signing contract on tablet. Business and technology concept.
Nyitókép: Pexels

Újabb halasztás: elmarad egy fontos változás az ingatlanok adásvételénél

A magyar lakosság a jelek szerint még nem készült fel arra, hogy az elektronikus aláírások felváltsák a kézi aláírást bármely ügylettípus kapcsán.

Ahogy arról az Infostart is beszámolt, jövőre lép életbe az a jogszabály, amely kötelezővé teszi az elektronikus aláírás használatát ingatlanügyekben. A törvénytervezet előírja, hogy ingatlanok adásvétele esetén a tulajdonjog bejegyzési engedélyt egy arra rendszeresített űrlapon kell létrehozni, melyet e-aláírással vagy azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítési (AVDH) szolgáltatással kell hitelesíteni. Csakhogy amíg e-személyi igazolvánnyal a magyar lakosság körülbelül 90 százaléka rendelkezik, addig az e-aláírás funkció használatához szükséges tanúsítvány mindössze 60 ezer e-személyi igazolványhoz tartozik.

Augusztusban még arról volt szó, hogy 2024 februárjában lép hatályba az új törvény, majd szeptemberben már arról lehetett hallani, hogy júliusra csúszik az elektronikus ingatlan-nyilvántartási rendszer (E-ING) indulási időpontja, Halmos Tamás adatvédelmi szakjogász pedig most arról tájékoztatta az Economx portált, hogy

jövő októberig elhalasztják az új jogszabály bevezetését.

Ez tehát azt jelenti, hogy rövid időn belül másodszor módosítottak időpontot. Ennek az lehet az oka, hogy a magyar lakosság még nincs felkészülve arra, hogy a kézi szignókat ilyen hamar felváltsák az elektronikus aláírások. Magyarán: jelenleg az a helyzet, hogy még legalább egy évig marad a mostani szabályrendszer és addig papíralapú eljárások lesznek.

Az Economx azt írja, a következő hónapokban meg kell ismerniük az illetékeseknek az E-ING rendszer működésével kapcsolatos technikai információkat, részletes szakmai anyagokat, valamint a jogi képviselők eljárási jogosultságával kapcsolatos személyi és tárgyi feltételeket, amelyek az új rendszer zökkenőmentes indulásának alapját jelentik. Mivel a lakosság sincs tisztában minden részlettel és teendővel, várhatóan széles körű társadalmi tájékoztatásra is szükség lesz a következő időszakban.

Az ügyfeleknek saját maguknak kell intézniük az elektronikus aláírással, valamint az ügyfélkapu hozzáféréssel kapcsolatos tevékenységeket, az ügyvédek, közjegyzők ebben nem nyújtanak segítséget.

Fontos tudni, hogy ha az ügyfélnek nincs elektronikus aláírása és ügyfélkapu hozzáférése sem, vagy elfelejtette a belépési azonosítóit, akkor nem tudja majd aláírni a bejegyzési engedély űrlapját és emiatt meghiúsulhat az adott ügylet.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×