Infostart.hu
eur:
387.51
usd:
335.41
bux:
123477.24
2026. március 26. csütörtök Emánuel
Nyitókép: Pixabay

Súlyos egészségügyi problémákat okoz az ülőmunka

Keveset mozognak a magyarok, pedig komoly problémákat előzhetnének meg vele. A sok ülés ugyanis ártalmas, és bár a pihenéssel kapcsoljuk össze, valójában merénylet a szervezetünk ellen, és súlyos gondokat okoz.

A 16 évnél idősebb uniós polgárok 28 százaléka semmit sem mozog. A legtöbb testmozgásról a románok nyilatkoztak: ott a lakosság 96 százaléka mondta, hogy rendszeresen sportol. A legkevesebben, 36 százaléknyian Horvátországban élnek aktív életet. Magyarországon az emberek fele mondta azt az Eurostat kérdezőbiztosainak, hogy szokott edzeni.

Ráadásul itthon és Európa-szerte is nagyon sokan végeznek ülőmunkát: Hollandiában és Németországban a lakosság több mint fele, Magyarországon pedig a harmada a napja nagy részét ebben az egészségtelen testtartásban tölti. A sok ülés ugyanis nem tesz jót az egészségnek, és bár a pihenéssel kapcsoljuk össze, valójában merénylet a szervezetünk ellen.

A mélyizmok passzivitása gerincproblémákat okoz,

a többórányi telefonböngészés, az ölben tartott laptop, a kelleténél alacsonyabbra tett számítógépmonitor bámulása pedig egy SMS-nyak nevű tartáshibát okozhat. A nyak hátulsó felszínén futó izmok megnyúlnak és elgyengülnek, az elülső felén futók zsugorodnak és túlfeszülnek – mondta az InfoRádiónak Fehér Katalin. Az Országos Gerincgyógyászati Központ vezető gyógytornásza hozzátette: ez fej-, hát- és vállfájáshoz, látászavarhoz és gerincgörbüléshez vezethet.

A kormány is tudja, hogy több mozgásra kell rábírni a magyarokat. Az emberi erőforrások minisztere, Kásler Miklós az Egészségügyi Világszervezet konferenciáján beszélt erről. Mint mondta: az öt nemzeti egészségügyi program a prevencióra épül.

A Magyar Nemzeti Bank Versenyképességi programja is foglalkozik a magyarok mozgásszegény életmódjával és az ülőmunka káros hatásaival. A jegybank szakértői azt javasolják, hogy az állam pályázatokkal támogassa a munkahelyeket és az iskolákat a minőségi munkakörnyezet kialakításában, például az ergonomikus bútorok, a megfelelő világítás és helyes tartást elősegítő eszközök beszerzésében.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Katar elzárja a gázcsapot, 3-5 évnyi kemény helyreállítás jön – Szakértő: a piac kimozogja

Katar elzárja a gázcsapot, 3-5 évnyi kemény helyreállítás jön – Szakértő: a piac kimozogja

A katari állami energiavállalat vis maiorra hivatkozva felfüggeszti egyes hosszú távú cseppfolyósított földgázszállítási szerződéseit több európai és ázsiai partnerrel, miután egy iráni rakétatámadás súlyos károkat okozott létesítményeiben. A fejlemény várhatóan tovább szűkíti a globális LNG-kínálatot. A lehetséges következményekről Deák András energiapolitikai szakértő beszélt az InfoRádióban.
inforadio
ARÉNA
2026.03.26. csütörtök, 18:00
Pál István Szalonna
Kossuth-díjas népzenész, a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője
Felpörögtek az események a Közel-Keleten - Mire számíthatunk ma a tőzsdéken?

Felpörögtek az események a Közel-Keleten - Mire számíthatunk ma a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban visszapattantak a tőzsdék, miután több indikáció is érkezett az iráni háború deeszkalációjával kapcsolatban, beleértve Donald Trump hét eleji megszólalását az egyeztetésekről, és az amerikai béketervről. Az piacok azonban ma újra lefordultak, miután Irán jelezte, hogy nem szándékozik közvetlen tárgyalásokat folytatni az Egyesült Államokkal, még akkor sem, ha Teherán jelenleg vizsgálja az amerikai javaslatot a háború befejezésére. Abbas Araghchi iráni külügyminiszter kijelentette, hogy a két ország közötti, közvetítőkön keresztül történő üzenetváltás nem jelenti azt, hogy tárgyalásokat folytatnánk az USA-val. Szerdán az iráni állami média arról számolt be, hogy az ország elutasítja az Egyesült Államok tűzszüneti ajánlatát, és ismertette a háború befejezésére vonatkozó saját feltételeit. Az eseményeket követően ismét lefordulás látszik a tőzsdéken, az ázsiai piacok estek ma reggel, és a határidős indexek alapján Európában is eséssel indulhat a nap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×