Forradalom zajlott a magyar gasztronómiában, bár a forradalom arról híres, hogy gyorsan lefolyik; ha nagyon hosszú évekig eltart, akkor azt már háborúnak nevezzük - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse D'Or Akadémia elnöke. Úgy vélte, a kezdő pillanat 10-12 évvel ezelőttre tehető, amikor szembenézett a gasztronómia akkori fiatal generációja az akkor várható jövővel, az akkori alapanyaghelyzettel, az éttermek jellegével és minőségével.
"Elindult egy generációváltás, és szerintem ma már ott tartunk, hogy az ország első 20-25 éttermében az a 25-40 év közötti séfgeneráció foglalta el a helyét, amely már világot látott, sok tudást szerzett.
Ez az irány jó" - vélekedett Hamvas Zoltán.
Hogy valóban felkerült-e Magyarország Európa gasztronómiai térképére, arról azt mondta, "ezt bátran ki lehet jelenteni".
"Nem szabad elfelejteni, hogy olyan, évszázados előnyben lévő országok alkotják a mezőnyt, amelyeket nem nyomott agyon 40-50 év; Németországban, Franciaországban vagy a skandináv államokban sokkal előbb kezdődött a nálunk most látható folyamat. Ám
a térségi országok nagyvárosaival, Varsóval, Prágával, Pozsonnyal szemben egyáltalán nincs szégyenkezni valónk"
- ecsetelte Hamvas, aki emlékeztetett, Magyarország rendezett Bocuse D'Or Európa-bajnokságot, nyertünk is rajta, a lyoni világdöntőben pedig különdíjat nyert a magyar csapat. No és persze a régióban egyetlen két Michelin-csillagos étterem van, épp Budapesten (legközelebb csak Bécsben, egyébként pedig csak nyugatabbra van ilyen elismert étterem), emellett Magyarországon van még három egycsillagos étterem.
"Most kell igazán gázt adni" - tette hozzá Hamvas Zoltán.