eur:
402.8
usd:
347.89
bux:
97181.78
2025. június 23. hétfő Zoltán
Nyitókép: Semmelweis Egyetem

Több esélye lesz januártól a túlélésre azoknak, akiket újra kell éleszteni

Jövőre riaszthatják a mentők a Semmelweis Egyetem kardiológusait azokhoz a betegekhez, akiknek hirtelen leállt a szívük. Az orvost a mentő hívja ki a helyszínre, hogy beültesse a betegbe a keringést beindító ECMO szívmotort.

Bár a statisztikák javulnak, évente mégis 25 ezren halnak meg Magyarországon hirtelen szívhalálban és heveny szívelégtelenségben.

Rajtuk segíthet az az új eljárás, melyet szervezetten jövőre vezetnek be a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján.

Az úgynevezett helyszíni ECMO programmal az egyetem orvosai segítségével a helyszínre vagy egy másik kórházba kiszállva kaphat esélyt a kezelhetetlen heveny szívelégtelen vagy hirtelen halált halt beteg.

Az eljárás azoknak segíthet, akiknél azonnal megkezdik az újraélesztést vagy a keringés helyreállítását,

ám az emelt szintű ellátás ellenére sem „indul el” a szív, nem áll helyre a spontán keringés. Ezen betegek többsége szívinfarktus miatt hal meg.

Az ECMO egy speciális műszív, amelynek az a lényege, hogy gyorsan bevezethető, legfőképpen életveszélyes helyzetben, például újraélesztésnél vagy heveny szívelégtelenség esetében. Ezek a berendezések tulajdonképpen szívmotorok, amelyek keringetni tudják a vért a szív helyett, és közben a tüdő helyett még oxigénnel is dúsítják, tehát gyakorlatilag két szervet pótolnak - mondta az InfoRádiónak Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív-és Érgyógyászati Klinikájának igazgatója.

Erre akkor van szükség, amikor a beteg például egy közterületen hirtelen szívhalált hal, és nem sikerül az újraélesztés, hiába tesz meg mindent a mentőegység. Ilyen helyzetben egy ilyen eszköznek a comb vénán és a comb verőéren keresztüli bejuttatása biztosítani tudja, hogy ismét elinduljon a keringés, a beteget be lehet juttatni a szívközpontba, ahol meg tudják találni a hirtelen szívhalál okát.

Merkely Béla elmondta, hogy az ECMO programban

olyan speciális szakembereknek kell a helyszínre érkezniük, akik, például a szívcentrumban a katéteres szívműtőben vagy a szívsebészeti műtőben dolgoznak.

Mint mondta, egy ilyen projekt nagyon sikeres lehet, képes a betegek 25 százalékát megmenteni, ugyanakkor szoros együttműködést igényel a mentőkkel, hiszen a mentőknek kell eldönteniük, hogy a beteg alkalmas-e arra, hogy egy ilyen eszközt megpróbáljanak nála beültetni, fontos, hogy az újraélesztés időben megtörténjen és a betegnek ne legyenek olyan társbetegségei, amelyek a további kilátásokat jelentősen rontják.

A program másik fontos elemének nevezte a klinika igazgatója, hogy egy ilyen speciális szívmotort azokban a kórházakban is alkalmazni lehet, ahol nincs szívsebészet, a műszert beültetve be tudják szállítani a beteget a szívcentrumba. Ilyen műtétekre az elmúlt néhány években már volt példa - mondta Merkely Béla.

Hozzátette, lesz ECMO-ügyet, azok az orvosok, akik ilyen beültetést el tudnak végezni, készenléti ügyeletet vállalhatnak, hívásra eljutnak oda ahova kell, elvégzik a beültetést és a beteggel együtt visszajönnek a klinikára, ahol folytatódik a beteg ellátása, a hirtelen szívhalálhoz vagy a szívelégtelenséghez vezető ok feltárása.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani
Aréna

Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani

Zajlik a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat megújítása, a folyamatról Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában. Szólt arról is, hogy Magyarország a globális innovációs indexben a 36. helyen áll, ami jó eredmény, de van még bőven tennivaló.

Donald Trump reagált az iráni támadásokra

Teherán hétfő este rakétákkal támadta az amerikai katonai bázisokat Katarban és Irakban. Az amerikai elnök a közösségi oldalán értékelt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.24. kedd, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Az amerikai adminisztráció közlése szerint az iráni Fordóban hat úgynevezett "bunkerromboló" bombát dobtak le a feltételezett föld alatti urándúsító üzem megsemmisítésére, míg két másik iráni atomlétesítményt - Natanzban és Iszfahánban - a haditengerészet Közel-Keleten tartózkodó hajóiról felbocsátott Tomahawk rakétákkal támadtak. Natanz Irán legnagyobb urándúsító létesítménye, Fordow pedig egy rendkívül titkos, mélyen a hegyek közé temetett létesítmény - írja a CNN. Az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania. Két, amerikai támaszpontoknak helyet adó közel-keleti ország, Bahrein és Kuvait óvintézkedéseket tett az Irán elleni amerikai légicsapások után, felkészülve a konfliktus esetleges kiterjedésére – írja a Reuters. Az esti órákban Irán visszafogott ballisztikus légicsapást intézett a katari amerikai légibázisra. A támadást a levegőben megállították, miközben Teherán előre figyelmeztette az Öböl-országokat és az Egyesült Államokat is a célpontról. Donald Trump cserébe kijelentette: a béke irányába fogja terelni Izraelt. Cikkünk folyamatosan frissül az Irán-Izrael háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×