eur:
393.63
usd:
351.68
bux:
72949.64
2024. augusztus 25. vasárnap Lajos, Patrícia
A Duna állását jelző vízmérő a Vigadó térnél 2018. október 16-án. Délelőtt Budapestnél 49 centiméter volt a Duna vízállása, ez 2 centiméterrel alacsonyabb, mint a valaha mért legkisebb vízszint.
Nyitókép: MTI / Bruzák Noémi

Drasztikus döntést hoztak a Duna vízszintje miatt

Tovább csökkent a Duna vízszintje Budapestnél 43-44 centiméterre - mondta Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője szerda reggel.

A csökkenés nem áll meg itt sem a fővárosban, sem az alsóbb szakaszokon. Az alacsony vízszint rekordja már megdőlt Adonyban, Dunaújvárosban, Dunaföldváron, Pakson és Domboriban. Ez várható csütörtökön Bajánál és Mohácsnál is - mondta az M1 aktuális csatornán.

Az alacsony vízállás nem okoz problémát a vízminőségben, viszont a hajózást érinti:

szerdán hajnalban megtiltották a teherhajóknak a folyón való közlekedést.

A szóvivő a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában elmondta azt is, a nagyobb teherhajóknak minimum 25 deciméteres gázlómélység szükséges, hogy közlekedni tudjanak, ez viszont szinte sehol sem adott most a Dunán.

A folyó teljes magyarországi szakaszán 15-17 deciméteres a gázlómélység.

A fővárosban a Budapesti Közlekedési Központ leállítani kényszerült két hajójáratot a Duna alacsony vízállása miatt: a D11-es és a D12-es hajójárat közlekedését függesztették fel. Mint arról az Infostart is beszámolt, kedden megdőlt a legalacsonyabb vízszint rekordja legnagyobb folyónkon. 71 éve nem volt olyan alacsony Budapestnél a vízállás, mint most, és a csapadékszegény időjárás miatt valószínűleg tovább csökken a vízszint.

Címlapról ajánljuk

Néhány tanszer ára szabályosan kilőtt

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az áltagos éves infláció felett emelkedett a tanszerek ára Magyarországon. Most ősszel - a két évvel korábbihoz képest - csaknem 40 százalékkal drágábban lehet beszerezni az iskolában szükséges eszközöket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.08.26. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézetének tudományos munkatársa
Megoldották az energetika egyik legnagyobb problémáját, brutális napelemes megoldás érkezik

Megoldották az energetika egyik legnagyobb problémáját, brutális napelemes megoldás érkezik

A Rice Egyetem kutatói új módszert dolgoztak ki, amely a formamidinium ólom-jodid (FAPbI3) alapú perovszkit napelemek celláinak stabilitását és teljesítményét javítja. Az új eljárás lehetővé teszi, hogy a panelek több mint 1000 órán keresztül működjenek 85 Celsius-fokos hőmérsékleten, miközben hatékonyságuk csupán 3%-kal csökken – derül ki a Science magazinban publikált tanulmányukból. A kutatás eredményei alapján sokkal olcsóbb, sokkal tartósabb napelemeket gyárthatnak majd a jövőben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×