eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Strasbourg, 2018. július 4.Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök az Európai Parlament strasbourgi üléstermében 2018. július 4-én. (MTI/EPA/Európai Parlament/Fred Marvaux)
Nyitókép: MTI/EPA/Európai Parlament/Fred Marvaux

Elemzők: az ellenzék célja nem a Fidesz legyőzése

Az Európai Parlamenti választás tétje nem az, hogy megverjék a Fideszt, hanem az, hogy a pártok az ellenzéken belül pozíciókat szerezzenek – vélik az InfoRádió által megkérdezett elemzők.

Az LMP támogatottsága a teljes lakosság körében a ZRI Závecz Researh és a Nézőpont Intézet legutóbbi adatai szerint is 3 százalékos. A biztos választók körében a parlamenti bejutáshoz szükséges 5 százalék határán van. Závecz Tibor szerint Szél Bernadett egykori miniszterelnök-jelölt kilépése a pártból elég markáns üzenet.

„Semmiképpen sem az erősödő pártok sorába helyezhetjük el, hanem inkább enyhén gyengülő”

– értékelte az LMP támogatottságának alakulását.

Závecz Tibor szerint a pártok támogatottságában még érzékelhető a tavaszi választás és az azt megelőző kampány. A kérdés, hogy az EP-választásokra fel tud-e futni úgy egy párt, hogy súlyos belső válságok nehezítik mindennapjait.

Mráz Ágoston Sámuel szerint jogi értelemben ugyan még nem, de politikai értelemben már minden párt kampányol a tavaszi európai parlamenti választásra. A Nézőpont Csoport vezetője szerint egyértelműen a menekültkérdés lesz az uniós kampány középpontjában.

„Az ellenzék ugyanazzal próbálkozik, mint áprilisban: demokrácia- és korrupcióvitát próbál kezdeményezni”

– fogalmazott, hozzátéve, amíg nem találnak olyan témát, amely szélesebb tömeget érdekel, nem látja annak esélyét, hogy a tavaszi eredmények megfordulnak.

Závecz Tibor szerint ez az európai parlamenti választás nem arról szól majd, hogy legyőzzék a Fideszt, hanem arról, hogy a pártok az ellenzéki oldalon belül erős pozíciókat alakítsanak ki.

Mint mondta: a Jobbik hasadásából fakadó nehézségek lehetőséget teremtenek a többi formációnak. Szerinte az MSZP-Párbeszéd rendezte le a leggyorsabban az áprilisi vereség következményeit. A DK sem tett le róla, hogy a baloldal vezető ereje legyen, az LMP-nek pedig ráncba kéne szednie magát.

Mráz Ágoston Sámuel szerint az ellenzéki oldalon az osztottság mellett vezetőhiány és programbeli bizonytalanság is megfigyelhető. A Nézőpont Intézet előrejelzése szerint a Magyarországnak járó 21 mandátumból legalább 13-ra esélyes a Fidesz, de a 14 sem kizárt.

Závecz Tibor azt mondta, jelenleg egy ellenzéki párt már azzal kiemelkedhet a többi közül, ha konfliktusmentes tud maradni. Hozzátette: az ellenzéknek stílusban, módszertanban is változtatnia kellene.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×