eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Vigyázat, van, ami ellen nincs védőoltás

Vigyázat, van, ami ellen nincs védőoltás

Az oltóközpontok gyarapodása és a megelőzés hatékonysága miatt ritkábban jelennek meg az egzotikus betegségek Magyarországon - mondta az InfoRádió által megkérdezett infektológus. Szlávik János ugyanakkor elmondta: nemrég kezeltek egy nőt hastífusszal, és minden évben vannak behurcolt maláriás esetek is.

Egyre több helyen van hazánkban nemzetközi oltóközpont, ahol felhívják a figyelmet a trópusi utazások veszélyeire, elmondják, milyen védőoltásokat kell beadatni a komolyabb egészségügyi kockázatok elkerülése érdekében – mondta el Szlávik János. Az infektológus szerint valószínűleg ez az oka, hogy az utóbbi években nem szaporodik a trópusi országokból betegen hazatérők száma.

„Sokan megkapják a szükséges oltásokat, vigyáznak magukra.”

Vigyázat, van, ami ellen nincs védőoltás

Az utazás előtt két-három héttel érdemes beadatni a védőoltásokat, de vannak olyanok, amelyek két, egymást egy hónappal követő részből állnak, ezért az utazás szervezéséhez hasonlóan a megelőző intézkedéseket is érdemes idejében megtenni – hívta fel a figyelmet Szlávik János.

„Időnként azonban előfordul egy-egy súlyosabb megbetegedés, akár olyan is, amit védőoltással meg lehetett volna előzni.”

Hastífusztól az agyhártyagyulladásig

Az infektológus jelezte, sokan ugyanis úgy gondolják, különböző praktikákkal, technikákkal meg tudják magukat védeni például a hastífusztól. Szlávik János hozzátette, az egy szalmonellabaktérium által okozott, nagyon súlyos, életveszélyes betegség, amely ellen hatékony védelmet nyújt a védőoltás.

„A magas lázzal, hasi fájdalommal, vérmérgezéssel, akár bélkilyukadással járó betegséget két-három évente hurcolják be Magyarországra.”

Vigyázat, van, ami ellen nincs védőoltás

A malária azért riasztó és veszélyes betegség, mert szúnyogok terjesztik – mondta az infektológus. Szlávik János hangsúlyozta,

trópusi területen hiába próbáljuk magunkat szúnyogirtó szerekkel, hálóval megvédeni,

szinte kivédhetetlen a csípés. Az infektológus arra hívta fel a figyelmet, hogy úgynevezett megelőző gyógyszereléssel, egy minden nap alkalmazott tablettás kezeléssel azonban jól megelőzhető a betegség – tette hozzá a szakember.

„Évente 10-15 maláriás eset fordul elő, négy-öt évente hal meg valaki, mert nem vette komolyan a veszélyt, és hazaérkezése után nem jelentkezik a trópusi ambulancián.”

A magyar lakosság védtelen az A-típusú májgyulladás ellen, ezért a védőoltását a trópusi területre utazás előtt két héttel mindenképpen érdemes beadatni, ahogy a B-típusú májgyulladás ellenit is – mondta Szlávik János. Az infektológus hozzátette, ez ugyan szexuálisan, illetve orvosi beavatkozás útján terjed, de sosem tudhatjuk, milyen helyzetbe kerülünk, ezért akit gyerekkorában nem oltottak be ellene, ne hagyja ki.

„A hazánkban ritkán előforduló agyhártyagyulladás a Közel- és Távol-Keleten és Észak-Afrika országaiban meglehetősen gyakori, ezért azt az oltást is érdemes beadatni.”

Van, ami ellen nincs védőoltás

Szlávik János hangsúlyozta, vannak azonban olyan betegségek, amelyek ellen nincs védőoltás, ilyen a Dengi- és a Sikungunya, valamint az utóbbi időben sokat emlegetett Zika-láz.

„Az előbbi kettő aránylag ártalmatlan, influenzaszerű kórkép, magas lázzal, izom- és ízületi fájdalommal keseríti meg a kint tartózkodás néhány napját, de tüneti szerekkel általában maradéktalanul gyógyul.”

A Zika-lázról Szlávik János elmondta, eredetileg az is jóindulatú betegség, de kiderült, hogy csecsemőknél rendkívül súlyos elváltozást, úgynevezett kisfejűséget okoz. Ezért annak, aki a Karib-tenger és Dél-Amerika országaiban járt, ahol ugyan már lecsengőben van a járvány, de lázas, bőrkiütéssel járó betegsége volt, a szakember azt ajánlja,

hazaérkezése után mindenképpen forduljon orvoshoz.

Vigyázat, van, ami ellen nincs védőoltás

A trópusokról behurcolt betegségek nagy része hasmenés vagy láz, esetleg ezek együttes formájában jelentkezik, ilyenkor, ha a beteg a háziorvosának jelzi, hogy trópusi területről érkezett haza, - nagyon helyesen - a trópusi ambulanciára irányítja, itt ugyanis elérhetőek a speciális diagnosztikai és a terápiás lehetőségek – mondta Szlávik János.

„Dél-Amerikában számos és rendkívül egzotikus kórkép fordul elő, de ezeket ritkán hurcolják be Magyarországra.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×