Az ötmilliárd forintos kerettel meghirdetett pályázattal vissza nem térítendő támogatást nyerhetnek a járóbeteg szakellátó intézmények – hangsúlyozta Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár.
"Szeretnénk elérni azt, hogy a betegek minél kevesebb időt töltsenek a drágább kórházi ellátás keretén belül, és minél többen kapják meg a lakóhelyükhöz legközelebbi ellátást" - mondta.
A járóbeteg-szakrendelők egyebek mellett műszerfejlesztésre, a betegek kényelmét javító beruházásokra és épületrekonstrukcióra is pályázhatnak.
Schanda Tamás európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár kitért arra is, hogy az ötmilliárd forintos keretből 16 és 100 közötti pályázatot tudnak támogatni, első körben május 26-ig várják a pályázatokat.
"Ha a megfelelő feltételek rendelkezésre állnak, akkor elkerülhető a hosszabb ideig tartó kórházi ellátás, ez pedig nemcsak a kórházi dolgozóknak, a betegeknek, hanem a magyar gazdaságnak is jó" - mondta az államtitkár.
Az országosan tapasztalható orvoshiányra, illetve az elöregedő háziorvosokra vonatkozó kérdésre Ónodi-Szűcs Zoltán azt mondta, egy egyébként 25 éves problémát egyetlen egy pályázattal nem lehet megoldani, de arra alkalmas, hogy egy keretrendszer kialakuljon.
"Legtöbbször az az ellenérv, amikor kérünk valamit, hogy nincsen meg a technikai háttér hozzá. Ha ez a pályázat sikeres lesz, akkor lesz lehetőségünk arra, hogy kérjünk is cserébe valamit az intézményektől" - mondta Ónodi-Szűcs Zoltán.
Az Index múlt heti cikkére vonatkozó felvetésre, hogy a SOTE klinikáján listát kapnak a betegek, hogy milyen alapvető higiénés és egészségügyi eszközöket kell magukkal vinniük, mielőtt befekszenek az intézménybe, az államtitkár azzal reagált, hogy nincs lehetősége minden intézmény belső működési rendjét szabályozni, ám maga sem értett egyet az eljárással, ezért intézkedtek megszüntetéséről.