A választási törvény szerint a politikai plakátokat a szavazást követő harminc napon belül azoknak kell leszedniük, akik kirakták, vagy akiknek érdekében kirakták - mondta az InfoRádióban a Jegyzők Országos Szövetségének elnöke. A kint maradt hirdetéseket az önkormányzatoknak kell összeszedniük, és ennek költségét kifizettethetik a pártokkal, illetve a jelöltekkel, de ezt nem szívesen vállalják magukra a helyhatóságok – tette hozzá Tóth János.
"Vannak olyan plakátok, amelyeknek az eltávolítását nem is merjük vállalni, mert olyan értéket képvisel a berendezés, amelyre kirakták, hogy sérülés esetén vita tárgya lehetne, hogy ki viseli a felelősséget" - mondta Tóth János.
A jegyzők szövetségének vezetője szerint nem az óriásplakátokkal, a citylightokkal és a villanyoszlopokon lévő, úgynevezett „elefántfülekkel" van baj, hiszen azokat a tulajdonos cégek leszedik, hanem a falragaszokkal, mert azok
vagy letéphetetlenek, vagy csak úgy távolíthatók el, hogy közben megrongálják az alatta lévő felületet.
"Ha a kormány úgy döntene, hogy a harminc nap letelte után a közfoglalkoztatottak az eltávolításban közreműködhetnek, akkor megfelelő felügyelet mellett a plakátok egy részének leszedése megtörténhetne" - mondta az elnök.
Ha rajta múlna, Tóth János csak a kampány idejére kihelyezett mobil hirdetőtáblákra engedné kiragasztani a plakátokat. Ilyeneket már most is alkalmaz néhány önkormányzat.
"Az a baj, hogy nehezen kötelezhetők a jelöltek és a pártok arra, hogy csak ezen a felületen hirdessenek. Ha ez bekerülne a szabályok közé könnyebb dolga lenne mindenkinek" - javasolta Tóth János.
Május 8. után egyébként a lakók is eltávolíthatják azokat a választási falragaszokat,
amelyek zavarják őket – mondta az InfoRádióban Tóth János, a Jegyzők Országos Szövetségének elnöke.