Robert Fico szlovák miniszterelnök az Európai Tanács elnökéhez és az Európai Bizottság elnökéhez címzett levelében Volodimir Zelenszkij egyoldalú döntésének az Európai Unióra gyakorolt negatív hatásait részletezte. „Az ukrán elnök egyoldalú döntésének hallgatólagos elfogadása teljesen irracionális és helytelen. Feszültségekhez és kölcsönös intézkedésekhez fog vezetni” – jegyezte le levelében Robert Fico.
A miniszterelnök a szlovák gázműveknek a pozsonyi kormány által kikért hatástanulmányára hivatkozva azt írta: az ukrán gáztranzit leállítása 10-12 euróval emeli a gáz megawattórára számolt árát az irányadó holland és német tőzsdéken. Ez, számításaik szerint, az uniós tagországok számára közvetlen módon 40-50 milliárd eurós többletkiadást jelent majd éves szinten, az elektromos áram árára gyakorolt másodlagos hatásként pedig további 60-70 milliárd eurót. Megjegyezte: amennyiben az ukrán gáztranzit folytatódna, az Oroszországnak becslések szerint legfeljebb 2 milliárd eurós bevételt hoz ugyanilyen időszak alatt.
A szlovák kormányfő meggyőződését fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy minden uniós polgár érdeke, hogy az Ukrajna támogatására tett európai erőfeszítések racionálisan történjenek, és ne önpusztító, Európát rendkívüli mértékben károsító gesztusok formájában. „Emiatt bártokodom felhívni a figyelmüket nemcsak Szlovákia, hanem az Európai Unió nevében is, hogy fordítsanak kellő figyelmet e példátlan helyzetre, és sürgősen megfelelő jelentőséggel kezeljék” – jegyezte meg levelében a kormányfő.
Robert Fico a múlt pénteken a közösségi médiában közzétett videójában azt mondta, január 1-je után, amikortól megszűnik az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitja, a kormány kiértékeli a helyzetet és az Ukrajnával szembeni intézkedések lehetőségeit. Ha szükséges, leállítja a villamosenergia-szállítást, amire Ukrajnának sürgősen szüksége van, vagy más lépésekről állapodnak meg.
A Szlovákia és Ukrajna közti hideg viszonyt Robert Kaliňák szlovák védelmi miniszter vasárnap tett kijelentései tehetik még zordabbá, aki egy televíziós vitaműsor vendégeként azt mondta, „valószínű, Ukrajna nem tudatosítja, hogy sosem költözik át Németország és Svájc közé, de leghosszabb határa mindig az Orosz Föderációval lesz. A valóságból az következik, hogy Ukrajnának muszáj lesz feladnia területe egy részét.” A tárcavezető hangsúlyozta, az a szlovák érdek, hogy a háború azonnal véget érjen és megkezdődjenek a béketárgyalások a felek között.