A számadatokból kitűnik, hogy a csehek az összegyűjtött pénzt nem csupán a menekültek elszállásolására és egyéb módon történő megsegítésére fordították, hanem fegyverek vásárlására is, melyekkel Ukrajnát az oroszokkal vívott háborúban kívánják támogatni.
A 4 milliárd cseh korona fele már közvetlenül az orosz támadások megindítása után, február végén, március elején összegyűlt, de az adakozás azóta sem állt le, csak csillapodott. A védelmi tárcához beérkező adatok szerint Csehország eddig több mint 1,8 milliárd korona, azaz
30 milliárd forintnak megfelelő értékben szállított könnyű- és nehézfegyvereket, illetve ezekhez tartozó muníciót Ukrajnába.
A Hospodárske Noviny című gazdasági napilapban megjelent elemzés azt taglalja, hogy milyen megbízásokat kapott a cseh hadiipar a háború kirobbanása óta. Az ukrán fegyverrendelések értéke a háború utáni első hónap alatt meghaladta a 40 milliárd koronát, közel 668 milliárd forintot. A megrendelésekből leginkább a Czechoslovak Group és az STV Group profitált. A lap adatait Tomáš Kopečný védelmiminiszter-helyettes is megerősítette, egyúttal leszögezte, hogy a fegyverszállítások pontos összetételét a tárca nem hozhatja nyilvánosságra.
Petr Fiala miniszterelnök hétfőn a prágai nagykövetek éves értekezletén úgy fogalmazott,
Csehországnak az az érdeke, hogy sikerüljön megállítani az orosz imperializmust,
és minél kisebb veszteségekkel vészelje át az ukrajnai háborút. A kormányfő leszögezte: a mostani féléves cseh európai uniós elnökség idején Prága erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy nagyobb nemzetközi nyomás alá helyezzék Moszkvát, s ugyanakkor nagy figyelmet szenteljenek Ukrajna újjáépítése előkészítésének.
Csehország eddig több mint 415 ezer ukrajnai menekültnek adott speciális vízumot, amely egyéves tartózkodásra, munkavállalásra, a cseh egészségügyi, szociális rendszer és az iskolai hálózat igénybevételére jogosít fel. Hivatalos becslések szerint több mint 300 ezer ukrajnai menekült készül hosszabb ideig az országban maradni, a prágai sajtó szerint az ukrajnai menekültek számára Csehország célország.
Az Ukrajna elleni orosz invázió február végi kezdete óta már több mint 100 ezer ukrán menekült talált munkát Csehországban.
A már korábban az országban tartózkodó ukrán állampolgárokkal együtt így összesen 250 ezer ukrán munkavállalót tartanak számon.
A cseh iskolákban szeptemberben 45 ezer ukrán diák kezdi meg a tanévet. A munkaügyi és népjóléti minisztérium közölte, hogy a cseh állam eddig 5,9 milliárd koronát fordított humanitárius segélyekre, alapvetően az országba érkezett ukrán menekültek megsegítésére. Az ukrajnai menekültek számára kialakított segélyrendszer várhatóan az év végéig marad érvényben, utána a kormány módosításokat tervez.