eur:
413.98
usd:
396.87
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Róna Péter közgazdász, az LMP programtanácsának elnöke a párt Megújuló Magyarország című programját bemutató budapesti sajtótájékoztatón 2014. március 11-én.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos

Nyomára bukkantunk Róna Péternek Oxfordban

Róna Pétert, az ellenzék köztársaságielnök-jelöltjét erős bírálatok érték jobbról, de balról is, amelyeket határozottan visszautasított. Sőt, egy olyan cikk is megjelent, ami kétségbevonta, hogy köze van-e a valódi közgazdasághoz annak, amivel oxfordi kutatóként és oktatóként foglalkozik.

Róna Pétert „erkölcstelen figurának” nevezte Simor András, az MNB volt elnöke, egy általa korábban irányított cég könyvvizsgálata kapcsán. Király Júlia, a jegybank volt alelnöke „huncut pici gazembernek” titulálta. Az Élet és Irodalom című lap egy cikke pedig közgazdászi szakértelmét firtatta, valamint azt, hogy valóban tanít-e közgazdaságtant az Oxfordi Egyetem részeként működő és a domonkos rendhez kötődő Blackfriars Hallban. A vádakat Róna Péter többször cáfolta.

Az Oxfordi Egyetem valójában 39, úgynevezett College hálózata – ezek az intézmények önigazgató és gazdaságilag is önálló szakosodott oktatási egységek. Velük párhuzamosan az egyetemhez tartozik 6 úgynevezett Private Hall, avagy „Csarnok”. Ezeket jobbára keresztény szekták alapították, és kevesebb kurzust kínálnak, mint a College-ok, viszont, ahogy az Oxfordi Egyetem holnapja megjegyzi: diákjaik ugyanolyan tagjai az egyetemnek, mint a többiek.

A közéjük tartozó, a Domonkos-rend által alapított és hozzájuk kötődő Blackfriars Hall oktatója Róna Péter – az ellenzék köztársaságielnök-jelöltje –, akit a honlap professzorként és „fellow”-ként, azaz olyan kutatóként jelöl meg, aki finanszírozást kapott egy adott téma kutatására.

A Blackfriars Hall posztgraduális képzést nyújt, és az oldal szerint az idén körülbelül 50-en tanulnak itt. Nem követelmény, hogy a diákok katolikusok legyenek, de elvárják tőlük, hogy ne zavarja őket, hogy egyes helyiségeket a Domonkos-rend tagjaival kell megosztani. A fellow-k, azaz ösztöndíjas kutatók listája 45 fős és közülük 18 a szerzetes és egy apáca. A fellow-k között említik Róna Pétert is.

Az intézmény honlapján hétféle közgazdasági vagy nevében a közgazdaság szót is tartalmazó kurzus szerepel – viszont ezek az Oxfordban elérhető összes közgazdasági kurzus részéként jelennek meg. Az oldalon Róna Péter profiljában pedig az szerepel, hogy „Fellow”, az oxfordi Blackfriars Hall Las Casas Intézete közgazdasági programjának igazgatója. A Las Casas profilja többek között a közgazdaságtannak „a társadalmi igazságosság” tükrében történő kutatása. Róna Péter a „teljes közgazdasági kutatóprogram” vezetőjeként van megemlítve. A programról szólva a professzor azt írja, hogy a „klasszikus közgazdaságtan csalódást okozott nekünk, hogy elavult és túlságosan elméleti modellre épül”. A Közgazdaság, mint erkölcsi tudomány kurzus a hibás közgazdasági dogmák kritikáját adja és alternatív megközelítést ajánl a filozófia, szociológia, antropológia és teológia eredményeinek figyelembe vételével. A szövegből kitűnik, hogy Róna Péter a klasszikusnak mondott közgazdaságtan bírálója, amely szerinte „súlyos károkat okozott emberi életekben és a bolygónak”.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×