eur:
393.18
usd:
367.85
bux:
66029.88
2024. április 24. szerda György
Leleplezték a jeti legendáját

Leleplezték a jeti legendáját

Vége a jeti legendának? Amerikai tudósok DNS-vizsgálatnak vetettek alá a Himalájában talált hajszálakat és fogakat, amelyek egyesek szerint a rejtélyes hegyi lénytől származnak. Eredményeik arra utalnak, hogy nincs ok rettegni a szőrös emberszabású lénytől.

Hatalmas, szőrös, emberszabású valami – a legenda így írja le a hegyi pásztorokat, vándorokat és alpinistákat rettegésben tartó jetit, amelynek létezését eddig állítólagos hatalmas lábnyomával bizonyítottak a legenda hívői.

Kutatók azonban most lerántották a leplet a bundás rémről. Kilenc állítólagos jeti maradványt vetettek alá DNS-vizsgálatnak, köztük egy kitömött figurából származó szőrt és fogakat.

Az eredmény: a legtöbb “maradvány” medvéktől és kutyáktól származik.

“Mindez azt bizonyítja, hogy a modern tudomány szembeszállhat a rejtélyekkel és megoldatlan kérdésekkel” – mondta Carlotte Lindqvist, az amerikai Buffalo Egyetem medvegenóm szakértője és a témában írt szakcikk társszerzője.

A tudósoknak ugyanakkor nem volt könnyű dolguk. Más kutatók állítólagos jeti mintái néha ismeretlen himalájai állatokra utaltak. Az egyik feltételezés szerint ezek egy ismeretlen, a jegesmedve és a barnamedve kereszteződéséből született vadtól származnak.

Lindqvist csapata ebben kételkedett, és azt mondta: nem volt elég rendelkezésre álló adat ahhoz, hogy kizárjanak egy sokkal egyszerűbb magyarázatot.

Hozzájutottak kilenc mintához, amelyet egy jeti-dokumentumfilmet forgató stábtól szereztek. Ezek egy része kolostorokban őrzött, mumifikálódott állatoktól származott, amelyeket hegyi pásztorok gyűjtöttek össze – írja tudósításában a Guardian. Volt köztük továbbá egy sámántól származó csont és egy állítólagos kitömött jeti.

A kutatók ezek után 15 barnamedve mintát elemeztek ki – ezeket olyan állatkertektől szerezték be, amelyek himalájai barnamedvéket tartanak.

A begyűjtött minták sejtjeiben található mitokondrium és egy nemzetközi adatbázisban található minták összehasonlítása nyomán kiderült, hogy a jeti – legalábbis a tudomány szerint – nem létezik.

A kilenc mintából nyolc tibeti és himalájai medvék genetikai anyagának felelt meg, egyről pedig kiderült, hogy kutyától származott. Ez volt az állítólagos kitömött jeti egyik foga.

A tudományos siker ellenére Lindqvist nem ünnepel. “Érdekes az eredmény, de valószínűleg csalódás a filmeseknek” – mondta, és hozzátette azt is, szerinte a legenda továbbél, “mivel soha nem lehet bebizonyítani, hogy nem léteznek más élőlények is”.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor a Szakma Sztár fesztiválon: "ha csinálsz valamit, csináld világszínvonalon, ez rám is vonatkozik"

Nehéz ugyan szerinte kisilabizálni, hogy mit hoz a jövőt, de a kormány segít abban az MKIK-val összefogásban, hogy megfelelő, korszerű, időt álló képzésben részesülhessenek a fiatalok egy veszélyes világban is - mondta a miniszterelnök egy fiatalok szakmaválasztását segítő fesztivál szónokaként.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Mi lesz a jövő fenntartható technológiája?

Mi lesz a jövő fenntartható technológiája?

A technológia akkor érdekes, ha az egy hosszútávú, jó célt tud támogatni. Bár sok régi beidegződést meghaladtunk az elmúlt időszakban Magyarországon is, de még most is sok a kihívás. Mi tudja segíteni a technológiákban a zöld átmenetet? Melyik technológiában hisznek most a nagyvállalatok? Milyen szerepet játszik ebben a digitalizáció? Gazdaságilag ez mennyire fenntartható és min kellene változtatni a zöld átállás megvalósítása érdekében? Többek között ezekről a kérdésekről beszéltek a Portfolio Sustainable Tech 2024 konferenciának szakértői Szoboszlai Beáta, a PwC Magyarország energiaipari és közműszolgáltatási tanácsadási igazgatójának moderálásában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×