eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília

Obama búcsúajándéka Trumpnak

Nem kívánt ajándékot hagy az olajiparral szoros kapcsolatokat ápoló utódjára Barack Obama. A távozó amerikai elnök megtiltotta, hogy a szövetségi államhoz tartozó észak-atlanti és sarkvidéki területeken olajkitermelésbe kezdjenek – Donald Trump kormányzása alatt is.

Nem példa nélküli a történelemben, hogy az egymással szemben álló politikai pártok hatalomváltáskor egy-egy intézkedéssel odaszúrnak utódjuknak.

2010-ben Nagy-Britanniában a legyőzött Munkáspárt pénzügyi államtitkára ilyen cédulát hagyott a minisztériumban a hatalomra lépő konzervatív-liberális kormánynak: „elfogyott a pénz”.

Barack Obama távozó amerikai elnök most hasonlót tett Donald Trumppal, igaz a gesztus megítélése korántsem lesz olyan negatív, mint a londoni feljegyzésé.

Obama megtiltotta az új olajkutak fúrását a szövetségi állam tulajdonát képező atlanti-óceáni és sarkvidéki vizeken. Ezzel mintegy jelezte környezetvédelmi elkötelezettségét és egyfajta örökséget hagyott Donald Trumpnak, aki a szénbányászat és az olajipar támogatását ígérte kampányában, és aki egy ideig azt is harcosan elutasította, hogy az emberi tevékenységnek köze van-e a klímaváltozáshoz. Még mindig kérdés, hogy Trump kivezeti-e Amerikát a párizsi klímaegyezményből.

Obama mostani lépése azt jelenti, hogy a Trump-kormányzatnak bíróságon kell majd próbálkoznia, ha mégis olajfúrásokat akar engedélyezni az érintett, közel 50 millió hektáros területen Alaszka és az észak-keleti államok partjainál.

Trump programja éppen az, hogy növelje az úgynevezett offshore olaj- és földgáz-kitermelést. Képviselői azonban azonnal nem kommentálták Obama lépését.

Tudósítók megjegyzik: mégha Trump hadba is száll az elnöki rendelet visszavonásáért, egyelőre kevés olyan olajcég van, amely a sarkvidéki és északi vizeken akar kitermelni, mivel inkább a bőséges amerikai pala-lelőhelyeket aknázzák ki.

A sarkköri kitermelés drága és kockázatos is, de ez nem jelenti azt, hogy a jövőben nem indulhatnak meg az energiacégek északra.

Az Amerikai Olajipari Intézet – egy ágazati lobbiszerv – máris jelezte: remélik, hogy Donald Trump feloldja a tilalmat.

Az intézkedést közösen jelentette be Barack Obama amerikai elnök és Justin Trudaeu kanadai miniszterelnök, akik azt mondták: még a szigorú biztonsági lépések sem óvnak meg attól, hogy olajszennyezés történjen a régióban. A zord időjárás miatt csak korlátozott lehetőségek vannak a kármentesítésre – tették hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×