Nem példa nélküli a történelemben, hogy az egymással szemben álló politikai pártok hatalomváltáskor egy-egy intézkedéssel odaszúrnak utódjuknak.
2010-ben Nagy-Britanniában a legyőzött Munkáspárt pénzügyi államtitkára ilyen cédulát hagyott a minisztériumban a hatalomra lépő konzervatív-liberális kormánynak: „elfogyott a pénz”.
Barack Obama távozó amerikai elnök most hasonlót tett Donald Trumppal, igaz a gesztus megítélése korántsem lesz olyan negatív, mint a londoni feljegyzésé.
Obama megtiltotta az új olajkutak fúrását a szövetségi állam tulajdonát képező atlanti-óceáni és sarkvidéki vizeken. Ezzel mintegy jelezte környezetvédelmi elkötelezettségét és egyfajta örökséget hagyott Donald Trumpnak, aki a szénbányászat és az olajipar támogatását ígérte kampányában, és aki egy ideig azt is harcosan elutasította, hogy az emberi tevékenységnek köze van-e a klímaváltozáshoz. Még mindig kérdés, hogy Trump kivezeti-e Amerikát a párizsi klímaegyezményből.
Obama mostani lépése azt jelenti, hogy a Trump-kormányzatnak bíróságon kell majd próbálkoznia, ha mégis olajfúrásokat akar engedélyezni az érintett, közel 50 millió hektáros területen Alaszka és az észak-keleti államok partjainál.
Trump programja éppen az, hogy növelje az úgynevezett offshore olaj- és földgáz-kitermelést. Képviselői azonban azonnal nem kommentálták Obama lépését.
Tudósítók megjegyzik: mégha Trump hadba is száll az elnöki rendelet visszavonásáért, egyelőre kevés olyan olajcég van, amely a sarkvidéki és északi vizeken akar kitermelni, mivel inkább a bőséges amerikai pala-lelőhelyeket aknázzák ki.
A sarkköri kitermelés drága és kockázatos is, de ez nem jelenti azt, hogy a jövőben nem indulhatnak meg az energiacégek északra.
Az Amerikai Olajipari Intézet – egy ágazati lobbiszerv – máris jelezte: remélik, hogy Donald Trump feloldja a tilalmat.
Az intézkedést közösen jelentette be Barack Obama amerikai elnök és Justin Trudaeu kanadai miniszterelnök, akik azt mondták: még a szigorú biztonsági lépések sem óvnak meg attól, hogy olajszennyezés történjen a régióban. A zord időjárás miatt csak korlátozott lehetőségek vannak a kármentesítésre – tették hozzá.