eur:
407.55
usd:
357.73
bux:
0
2025. április 20. vasárnap Tivadar
Denevér nézelődik egy asztalon a sydney-i Taronga Állatkert kórházában 2020. január 14-én. A délkelet-ausztráliai tűzvészben eddig 25-en haltak meg, mintegy kétezer otthon semmisült meg, több százezren kényszerültek lakóhelyük elhagyására. Hatalmas kár keletkezett az élővilágban, akár egymilliárd emlős, madár és hüllő pusztulhatott el. Az erdő- és bozóttüzek eddig több mint 10 millió hektárnyi területet érintettek a kontinensországban.
Nyitókép: MTI/EPA-AAP/Bianca De Marchi

A rettegett vírus új változatát találták meg denevérekben

Egyelőre nem tudni, hogy milyen kockázatot jelent emberekre nézve.

Egy a közelmúltban megjelent tanulmány alapján a Mers-CoV-hoz hasonló koronavírust fedeztek fel brazíliai denevérekben – írja a The Independentet szemlézve a 24.hu. Az egyelőre nem tisztázott, hogy a mikroorganizmus milyen kockázatot jelent emberekre és más fajokra nézve.

A közel-keleti légúti koronavírust 2012-ben szekvenálták, és eltért a már korábban is ismert SARS-CoV-1-től. Az eredetileg egyszerűen SARS-CoV-ként jelölt kórokozó a Covid-19-et előidéző vírus felbukkanása után kapta meg az 1-es számot.

A Mers-CoV szaúd-arábiai megjelenése óta világszerte mintegy 850 ember halálát okozta, és több mint két tucat országban fertőzött.

A most felfedezett koronavírus genetikai szekvenciája mintegy 72 százalékban hasonlít a korábban is ismert kórokozó genomjához.

A gazdasejthez való kapcsolódást segítő tüskefehérje 71,74 százalékos egyezést mutat.

Bruna Stefanie Silvério, a São Paulo-i Szövetségi Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint egyelőre nem biztosak benne, hogy a vírus képes-e embereket megfertőzni. A szakértők következő célja, hogy egy magas biológiai biztonságú hongkongi laborban tovább vizsgálják a mikroorganizmust.

A csapat 16 különböző denevérfaj 423 száj- és végbélmintáját elemezte, és összesen hét koronavírust azonosítottak. Megállapították, hogy az új vírus nagyfokú hasonlóságot mutat az emberekben és tevékben előforduló Mers-CoV-val. Bizonyítékot találtak arra is, hogy a genomja keveredik és változik a rekombinációnak nevezett folyamat során.

A kutatók szerint eredményeik rávilágítanak a koronavírusok genetikai sokféleségére, illetve korábban ismeretlen vonalaik létezésére. Ricardo Durães-Carvalho, a csapat tagja kiemelte: a denevérek fontos hordozók, ezért elengedhetetlen folyamatos járványtani felügyeletük.

Címlapról ajánljuk

A krónikus vesebetegség egy néma kór, tízből nyolcan nem is tudják, hogy ebben szenvednek

A krónikus vesebetegséget Magyarországon az esetek 70 százalékában nem ismerik fel, holott ez egy globálisan is egyre gyakrabban előforduló egészségügyi probléma. Az orvosszakma szeretné felhívni rá a figyelmet, hogy a közérthető információátadás és a társadalmi tudatosság növelése mellett nagyobb figyelmet kellene fordítani a kockázati csoportok fokozott szűrésére is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×