eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Lehallgatják a gépelést, így is adatlopás áldozatává válhatunk

Az eddigieknél egyszerűbb adatlopási módszert mutattak be brit kutatók, a mesterséges intelligencia a billentyűleütések hangjából is képes megmondani, ki mit gépel.

A Bleeping Computer beszámolója szerint brit kutatók egy mélytanulási algoritmus betanításával képesek voltak megfejteni a billentyűleütéseket azok hangjai alapján, mikrofon használatával – 95 százalékos pontossággal. Amikor Zoomot használtak az algoritmus betanításához, ez az érték 93 százalékra csökkent – és ez cseppet sem megnyugtató, lévén

veszélyben lehetnek azok az adataink, jelszavaink, amiket mondjuk egy konferenciahívás során, bekapcsolt mikrofon mellett írunk be

– olvasható a hvg.hu-n.

Első lépésként a támadás során rögzíteni kell a billentyűleütéseket, ez szükséges az algoritmus betanításához – ismertetik az eljárást. Ezt egy közeli mikrofonnal, vagy a célpont telefonját megfertőzve, és így a annak mikrofonjához hozzáférve lehet kivitelezni, vagy egy Zoom (vagy más hasonló konferenciaprogram) segítségével. A brit kutatók egy MacBook Pro 36 billentyűjének lenyomásából tanították be az algoritmust – minden egyes gombot 25 alkalommal nyomtak le, és mindent rögzítettek.

Ezután speciális eljárásokkal érték el, hogy az egyes leütések hangjai alapján meg tudják jósolni, mit is írtunk le.

Bár ez egyelőre csak egy ellenőrzött kísérlet volt – melynek eredményeit az arXiv folyóiratban publikálták –, de rámutat arra, hogy egyre több helyen leselkedik veszély az adatainkra. És bár nem valószínű, hogy egy csapásra széles körben elterjednek az ilyen támadások – hiszen fontos, hogy valamilyen mikrofon jól működjön a billentyűzetünk közelében –, ez is egy lehetséges új fenyegetés lesz a jövőben.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×